aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Biopaliwa: resort rolnictwa przygotuje dwa projekty ustaw

14 października 2004

W Ministerstwie Rolnictwa zostały podjęte prace nad stworzeniem dwóch projektów ustaw o biopaliwach: jeden dotyczyć będzie biododatków do silników dieslowskich, drugi bioetanolu - poinformowała wiceminister rolnictwa Daria Oleszczuk.

Wiceminister zaznaczyła, że resort chce, by założenia do projektów ustaw mogły być przedstawione do końca tego roku, a projekty ustaw gotowe do lutego 2005 roku.

Zdaniem Oleszczuk, ustawa nie może regulować obrotu biopaliwami poprzez nakazy, ale poprzez zachęty w postaci np. zmniejszonego podatku akcyzowego.

W opinii wiceprezesa Związku Gorzelni Polskich (ZGP) Łukasza Karmowskiego, zaproponowany przez resort termin przedstawienia projektów ustaw jest zbyt późny, gdyż już obowiązująca unijna dyrektywa obliguje polski rząd do wprowadzenia stosowania biokomponentów w paliwach już od początku 2005 roku.

Posłowie zwracali uwagę, że wstrzymanie wejścia w życie uchwalonej przez Sejm w październiku 2003 r. ustawy o biopaliwach przez Trybunał Konstytucyjny, który w kwietniu 2004 r. orzekł, że ustawa ta jest niezgodna z konstytucją, spowodowało upadek wielu małych gorzelni, a także wywołało niepokój wśród producentów rzepaku i żyta, które są surowcami do produkcji biokomponentów.

Obecnie moce produkcyjne w przemyśle gorzelniczym pozwalają na produkcję ok. 300 mln litrów spirytusu surowego w skali roku. W 2003 roku branża paliwowa wprowadziła do obrotu około 76,2 mln litrów bioetanolu, co stanowi ok. 1,4 proc. ogółu sprzedawanej benzyny. W 2004 roku nastąpił znaczący spadek zużycia bioetanolu na cele paliwowe. I półroczu tego roku zużyto tylko 24 mln litrów bioetanolu.

Według ZGP, w kraju jest czynnych 540 gorzelni, co oznacza, że statystyczna gorzelnia wyprodukowała w ub.r. na cele paliwowe zaledwie 150 tys. litrów spirytusu.

Według resortu rolnictwa, wytwarzaniem bioetanolu na dużą skalę zainteresowany jest kapitał krajowy i zagraniczny. Tym bardziej że wiele krajów europejskich stosuje dodatki do paliw i nie odnotowuje z tego tytułu zwiększenia awarii silników.

Dotychczas w Polsce nie były produkowane estry wyższych kwasów tłuszczowych (tzw. biopaliwo z rzepaku), jednakże 9 firm podjęło już decyzje o uruchomieniu takich wytwórni. Będą one mogły, po zakończeniu inwestycji, produkować łącznie 310 tys. ton estrów rocznie.

Największą wytwórnią jest rafineria w Trzebini o wydajności 100 tys. ton estrów rocznie, należąca do PKN Orlen. W lutym 2005 r. ruszy rafineria, której właścicielem jest spółka Biopal w Borku Wielkopolskim, a w I kwartale 2005 roku ruszy rafineria Jachem (spółka z Jasła).


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę