" "
Agrolok_280518

Biopaliwa: resort rolnictwa przygotuje dwa projekty ustaw

14 października 2004

W Ministerstwie Rolnictwa zostały podjęte prace nad stworzeniem dwóch projektów ustaw o biopaliwach: jeden dotyczyć będzie biododatków do silników dieslowskich, drugi bioetanolu - poinformowała wiceminister rolnictwa Daria Oleszczuk.

Wiceminister zaznaczyła, że resort chce, by założenia do projektów ustaw mogły być przedstawione do końca tego roku, a projekty ustaw gotowe do lutego 2005 roku.

Zdaniem Oleszczuk, ustawa nie może regulować obrotu biopaliwami poprzez nakazy, ale poprzez zachęty w postaci np. zmniejszonego podatku akcyzowego.

W opinii wiceprezesa Związku Gorzelni Polskich (ZGP) Łukasza Karmowskiego, zaproponowany przez resort termin przedstawienia projektów ustaw jest zbyt późny, gdyż już obowiązująca unijna dyrektywa obliguje polski rząd do wprowadzenia stosowania biokomponentów w paliwach już od początku 2005 roku.

Posłowie zwracali uwagę, że wstrzymanie wejścia w życie uchwalonej przez Sejm w październiku 2003 r. ustawy o biopaliwach przez Trybunał Konstytucyjny, który w kwietniu 2004 r. orzekł, że ustawa ta jest niezgodna z konstytucją, spowodowało upadek wielu małych gorzelni, a także wywołało niepokój wśród producentów rzepaku i żyta, które są surowcami do produkcji biokomponentów.

Obecnie moce produkcyjne w przemyśle gorzelniczym pozwalają na produkcję ok. 300 mln litrów spirytusu surowego w skali roku. W 2003 roku branża paliwowa wprowadziła do obrotu około 76,2 mln litrów bioetanolu, co stanowi ok. 1,4 proc. ogółu sprzedawanej benzyny. W 2004 roku nastąpił znaczący spadek zużycia bioetanolu na cele paliwowe. I półroczu tego roku zużyto tylko 24 mln litrów bioetanolu.

Według ZGP, w kraju jest czynnych 540 gorzelni, co oznacza, że statystyczna gorzelnia wyprodukowała w ub.r. na cele paliwowe zaledwie 150 tys. litrów spirytusu.

Według resortu rolnictwa, wytwarzaniem bioetanolu na dużą skalę zainteresowany jest kapitał krajowy i zagraniczny. Tym bardziej że wiele krajów europejskich stosuje dodatki do paliw i nie odnotowuje z tego tytułu zwiększenia awarii silników.

Dotychczas w Polsce nie były produkowane estry wyższych kwasów tłuszczowych (tzw. biopaliwo z rzepaku), jednakże 9 firm podjęło już decyzje o uruchomieniu takich wytwórni. Będą one mogły, po zakończeniu inwestycji, produkować łącznie 310 tys. ton estrów rocznie.

Największą wytwórnią jest rafineria w Trzebini o wydajności 100 tys. ton estrów rocznie, należąca do PKN Orlen. W lutym 2005 r. ruszy rafineria, której właścicielem jest spółka Biopal w Borku Wielkopolskim, a w I kwartale 2005 roku ruszy rafineria Jachem (spółka z Jasła).


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę