Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Biopaliwa - rynek z przyszłością

10 marca 2004

Elstar Oils, producent olejów jadalnych i tłuszczów roślinnych, w maju 2004 r. chce wyemitować akcje za co najmniej 40 mln zł i zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Fundusze spółka chce przeznaczyć na rozbudowę mocy produkcyjnych dla przerobu rzepaku i na środki obrotowe.

Wczoraj spółka złożyła prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Internetowy Dom Maklerski oferujący akcje planuje, że emisja może się odbyć w maju br., a wkrótce potem nastąpi debiut giełdowy.

Wielkość emisji to 40 - 50 mln zł, gdyż tyle firma potrzebuje na inwestycje: zwiększenia przerobu rzepaku (do 100 tys. t rocznie), rozpoczęcia produkcji komponentów do biopaliw i na środki obrotowe. Założycielem firmy i właścicielem 85 proc. akcji jest Stanisław Rosnowski.

Elstar Oils powstał w 1983 r. Firma produkuje wysoko przetworzony olej rzepakowy, ma 5 proc. rynku przerobu rzepaku, w najbliższych 2 latach chce zwiększyć swój udział do 7 - 7,5 proc.

Zamierza skupować więcej rzepaku od rolników powiązanych z firmą umowami wieloletnimi, zwiększyć moce produkcyjne i wejść na rynek biopaliw. Sprzedaż biokomponentów ma stać się głównym źródłem przychodów, ale na pierwsze poważne transakcje z tego zakresu można liczyć dopiero w przyszłym roku.

W ocenie Stanisława Rosnowskiego rynek biopaliw dopiero się tworzy, ale jest perspektywiczny i można się spodziewać dynamicznego wzrostu zapotrzebowania także z państw "15", głównie z Niemiec.

Elstar zatrudnia 30 osób, większość prac zlecając firmom zewnętrznym. Jego wpływy ze sprzedaży za 2003 r. wyniosły 80 mln zł, zysk netto 1,7 mln zł wobec 56 mln zł i ok. 1 mln zł rok wcześniej.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę