" "
Agrolok_280518

Biopaliwa - rynek z przyszłością

10 marca 2004

Elstar Oils, producent olejów jadalnych i tłuszczów roślinnych, w maju 2004 r. chce wyemitować akcje za co najmniej 40 mln zł i zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Fundusze spółka chce przeznaczyć na rozbudowę mocy produkcyjnych dla przerobu rzepaku i na środki obrotowe.

Wczoraj spółka złożyła prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd. Internetowy Dom Maklerski oferujący akcje planuje, że emisja może się odbyć w maju br., a wkrótce potem nastąpi debiut giełdowy.

Wielkość emisji to 40 - 50 mln zł, gdyż tyle firma potrzebuje na inwestycje: zwiększenia przerobu rzepaku (do 100 tys. t rocznie), rozpoczęcia produkcji komponentów do biopaliw i na środki obrotowe. Założycielem firmy i właścicielem 85 proc. akcji jest Stanisław Rosnowski.

Elstar Oils powstał w 1983 r. Firma produkuje wysoko przetworzony olej rzepakowy, ma 5 proc. rynku przerobu rzepaku, w najbliższych 2 latach chce zwiększyć swój udział do 7 - 7,5 proc.

Zamierza skupować więcej rzepaku od rolników powiązanych z firmą umowami wieloletnimi, zwiększyć moce produkcyjne i wejść na rynek biopaliw. Sprzedaż biokomponentów ma stać się głównym źródłem przychodów, ale na pierwsze poważne transakcje z tego zakresu można liczyć dopiero w przyszłym roku.

W ocenie Stanisława Rosnowskiego rynek biopaliw dopiero się tworzy, ale jest perspektywiczny i można się spodziewać dynamicznego wzrostu zapotrzebowania także z państw "15", głównie z Niemiec.

Elstar zatrudnia 30 osób, większość prac zlecając firmom zewnętrznym. Jego wpływy ze sprzedaży za 2003 r. wyniosły 80 mln zł, zysk netto 1,7 mln zł wobec 56 mln zł i ok. 1 mln zł rok wcześniej.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę