informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Biopaliwa – szkodzą czy nie szkodzą?

31 grudnia 2002

Super Express donosi, że odszukał publikacje na temat badań nad wpływem biopaliw na silniki. Ustawa o biopaliwach leży na biurku prezydenta. Nie wiadomo czy ją podpisze, bo wciąż nie wiadomo, jaki wpływ na kondycję silników mogą mieć biododatki. Prezydent czeka na wyniki analiz.

Opisywane przez dziennik analizy dotyczą głównie badań samochodów ciężkich. Superexpress cytuje publikację z 2002 roku wydana przez Wydawnictwa Komunikacji i Łączności. 

Są tam m.in. informacje na temat badań nad paliwem zawierającym 5 proc. estrów metylowych oleju rzepakowego w oleju napędowym. Właśnie dodawanie kilku procent biokomponentów przewidywane jest w nowelizacji. Z badań tych wynika, że nie stwierdzono żadnych różnic w odniesieniu do trwałości silników badanych w warunkach laboratoryjnych, jak i eksploatowanych w badanym pojeździe. 

Zbiorniki i przewody paliwa na lekkich pojazdach nie wykazywały przyspieszonego zużycia lub starzenia się. W literaturze można jednak spotkać przeciwstawne wyniki. W badaniach małego silnika o bezpośrednim wtrysku paliwa zasilanego estrami metylowymi oleju rzepakowego stwierdzono znaczne zakoksowanie wtryskiwaczy już po 200 h pracy silnika. 

Zakoksowanie rozpylacza prowadziło do pogorszenia wytwarzania mieszaniny palnej, co powodowało zwiększenie ilości niespalanego paliwa, a w konsekwencji wzrost emisji tlenku węgla... 


POWIĄZANE

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę