Budowa 5. biogazowni Poldanoru zakończona!

10 czerwca 2010
Dnia 7 czerwca 2010r. w Nacławiu w województwie zachodniopomorskim odbyła się konferencja prasowa oraz uroczysty rozruch piątej już biogazowni rolniczej Poldanoru. W uroczystości udział wzięli m.in. Hans Michael Kofoed-Hansen - Ambasador Królestwa Danii oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Poldanor S.A., jedno z wiodących przedsiębiorstw rolnych w Polsce, obecnie eksploatuje najwięcej biogazowni rolniczych w naszym kraju. Nowouruchomiona biogazownia w Nacławiu jest już piątą inwestycją tej spółki. Pierwsza biogazownia Poldanoru została wybudowana w roku 2005 w Pawłówku, następne w 2008 r. w Płaszczycy i Kujankach oraz w Koczale w 2009 r. Wszystkie dotychczasowe biogazownie znajdują się na terenie województwa pomorskiego. Nowa biogazownia w Nacławiu jest pierwszą tego typu inwestycją w województwie zachodniopomorskim.

Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Poldanor SA powiedział: „Budowa biogazowni rolniczych wynika z realizowanej przez nas misji. Jej bardzo istotnym elementem jest przyczynianie się do polepszania stanu środowiska w obszarze naszego działania, czyli w rolnictwie, poprzez wprowadzania nowoczesnych i przyjaznych dla otoczenia technologii. Zamierzamy budować kolejne biogazownie. Obecnie funkcjonują cztery o łącznej mocy ponad 4 MW, ta w Nacławiu jest naszą piątą inwestycją, w budowie są kolejne 2 o łącznej mocy 2,3 MW. W latach 2011-13 planujemy budowę kolejnych sześciu o łącznej mocy ok. 7 MW. W rezultacie, prawie przy każdej naszej fermie hodowlanej powstanie biogazownia.”

Biogazownia rolnicza w Nacławiu służy do produkcji biogazu i wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. Surowcem energetycznym są odchody zwierzęce (gnojowica) wymieszane z komponentami uzupełniającymi – kiszonką kukurydzianą, gliceryną oraz odpadami produkcji roślinnej. Rodzaj i ilość stosowanych substratów są codziennie kontrolowane, co pozwala uzyskać największą wydajność instalacji i zapewnia pełny rozkład podczas fermentacji. Produkcja biogazu oparta jest na fermentacji mezofilnej, czyli takiej, która przeprowadzana jest w temperaturze 30-37 stopni, trwającej ok. 20 dni w zamkniętych komorach fermentacyjnych, z których ujmowany jest biogaz. Mimo konieczności podgrzewania komory fermentacyjnej, fermentacja mezofilna posiada dodatni bilans energii. Powstały w procesie fermentacji biogaz daje w efekcie energię elektryczną i cieplną. Wyprodukowana energia elektryczna jest częściowo (5-10%) wykorzystywana na potrzeby technologiczne biogazowni i pobliskiej fermy trzody chlewnej (10-15%). Pozostała część (75-85%) jest sprzedawana do sieci. Uzyskiwana energia cieplna służy do procesów technologicznych biogazowni oraz będzie zużywana przez odbiorców zewnętrznych.

W skład biogazowni rolniczej w Nacławiu wchodzą następujące obiekty:

    * plac na komponenty z dozownikiem o łącznej powierzchni 288 m2
    * zbiornik na komponenty nr 1 o pojemności 32 m3
    * zbiornik na komponenty nr 2 o pojemności 32 m3
    * zbiornik wstępny o pojemności 1000 m3
    * zbiornik fermentacyjny o pojemności 1250 m3
    * zbiornik pofermentacyjny o pojemności 2000 m3
    * budynek techniczny
    * wiata techniczna ze zbiornikiem mieszania
    * moduł kogeneracyjny o mocy 625kWe i 680 kWt
    * kocioł grzewczy o mocy 690 kW
    * chłodnica awaryjna
    * dwukomorowy zbiornik na gnojowicę przefermentowaną 2 x 10 000 m3

Roczny wsad do biogazowni rolniczej w Nacławiu wynosi:
·        wsad gnojowicy ok. 20 000 ton
·        wsad kiszonki kukurydzianej ok. 13 800 ton
·        wsad gliceryny ok. 4700 ton (opcja)

Roczna produkcja biogazowni rolniczej w Nacławiu:
·        biogaz ok. 2300 000 m3
·        energia elektryczna ok. 5300 000 kWh
·        energia cieplna ok. 5900 000 kWh
 

Kwestie budowy biogazowni rolniczych jako źródeł energii odnawialnej są traktowane priorytetowo zarówno w polityce Unii Europejskiej, jak i w Polsce. Działalność zakładów produkujących czystą energię jest przyjazna środowisku, gdyż przyczynia się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pozwala na zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia w energię, zmniejszając przy tym konieczność wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energetycznych.

POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę