aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Budowa 5. biogazowni Poldanoru zakończona!

10 czerwca 2010
Dnia 7 czerwca 2010r. w Nacławiu w województwie zachodniopomorskim odbyła się konferencja prasowa oraz uroczysty rozruch piątej już biogazowni rolniczej Poldanoru. W uroczystości udział wzięli m.in. Hans Michael Kofoed-Hansen - Ambasador Królestwa Danii oraz przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Poldanor S.A., jedno z wiodących przedsiębiorstw rolnych w Polsce, obecnie eksploatuje najwięcej biogazowni rolniczych w naszym kraju. Nowouruchomiona biogazownia w Nacławiu jest już piątą inwestycją tej spółki. Pierwsza biogazownia Poldanoru została wybudowana w roku 2005 w Pawłówku, następne w 2008 r. w Płaszczycy i Kujankach oraz w Koczale w 2009 r. Wszystkie dotychczasowe biogazownie znajdują się na terenie województwa pomorskiego. Nowa biogazownia w Nacławiu jest pierwszą tego typu inwestycją w województwie zachodniopomorskim.

Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Poldanor SA powiedział: „Budowa biogazowni rolniczych wynika z realizowanej przez nas misji. Jej bardzo istotnym elementem jest przyczynianie się do polepszania stanu środowiska w obszarze naszego działania, czyli w rolnictwie, poprzez wprowadzania nowoczesnych i przyjaznych dla otoczenia technologii. Zamierzamy budować kolejne biogazownie. Obecnie funkcjonują cztery o łącznej mocy ponad 4 MW, ta w Nacławiu jest naszą piątą inwestycją, w budowie są kolejne 2 o łącznej mocy 2,3 MW. W latach 2011-13 planujemy budowę kolejnych sześciu o łącznej mocy ok. 7 MW. W rezultacie, prawie przy każdej naszej fermie hodowlanej powstanie biogazownia.”

Biogazownia rolnicza w Nacławiu służy do produkcji biogazu i wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. Surowcem energetycznym są odchody zwierzęce (gnojowica) wymieszane z komponentami uzupełniającymi – kiszonką kukurydzianą, gliceryną oraz odpadami produkcji roślinnej. Rodzaj i ilość stosowanych substratów są codziennie kontrolowane, co pozwala uzyskać największą wydajność instalacji i zapewnia pełny rozkład podczas fermentacji. Produkcja biogazu oparta jest na fermentacji mezofilnej, czyli takiej, która przeprowadzana jest w temperaturze 30-37 stopni, trwającej ok. 20 dni w zamkniętych komorach fermentacyjnych, z których ujmowany jest biogaz. Mimo konieczności podgrzewania komory fermentacyjnej, fermentacja mezofilna posiada dodatni bilans energii. Powstały w procesie fermentacji biogaz daje w efekcie energię elektryczną i cieplną. Wyprodukowana energia elektryczna jest częściowo (5-10%) wykorzystywana na potrzeby technologiczne biogazowni i pobliskiej fermy trzody chlewnej (10-15%). Pozostała część (75-85%) jest sprzedawana do sieci. Uzyskiwana energia cieplna służy do procesów technologicznych biogazowni oraz będzie zużywana przez odbiorców zewnętrznych.

W skład biogazowni rolniczej w Nacławiu wchodzą następujące obiekty:

    * plac na komponenty z dozownikiem o łącznej powierzchni 288 m2
    * zbiornik na komponenty nr 1 o pojemności 32 m3
    * zbiornik na komponenty nr 2 o pojemności 32 m3
    * zbiornik wstępny o pojemności 1000 m3
    * zbiornik fermentacyjny o pojemności 1250 m3
    * zbiornik pofermentacyjny o pojemności 2000 m3
    * budynek techniczny
    * wiata techniczna ze zbiornikiem mieszania
    * moduł kogeneracyjny o mocy 625kWe i 680 kWt
    * kocioł grzewczy o mocy 690 kW
    * chłodnica awaryjna
    * dwukomorowy zbiornik na gnojowicę przefermentowaną 2 x 10 000 m3

Roczny wsad do biogazowni rolniczej w Nacławiu wynosi:
·        wsad gnojowicy ok. 20 000 ton
·        wsad kiszonki kukurydzianej ok. 13 800 ton
·        wsad gliceryny ok. 4700 ton (opcja)

Roczna produkcja biogazowni rolniczej w Nacławiu:
·        biogaz ok. 2300 000 m3
·        energia elektryczna ok. 5300 000 kWh
·        energia cieplna ok. 5900 000 kWh
 

Kwestie budowy biogazowni rolniczych jako źródeł energii odnawialnej są traktowane priorytetowo zarówno w polityce Unii Europejskiej, jak i w Polsce. Działalność zakładów produkujących czystą energię jest przyjazna środowisku, gdyż przyczynia się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pozwala na zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia w energię, zmniejszając przy tym konieczność wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energetycznych.

POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę