Ciężki los polskiego spirytusu

27 września 2002

Pięć lat temu za litr spirytusu państwo płaciło 2,40 zł, a dziś 1,60 zł. Tracą na tym gorzelnicy i rolnicy. Lubuscy i wielkopolscy rolnicy domagają się, by alkohol wykorzystywany do produkcji benzyn był w całości wyrabiany z polskich surowców.

Nadzieję na poprawę sytuacji w branży gorzelniczej, ale i w rolnictwie, wzbudził projekt ustawy o eko-paliwach. Do benzyn miało być dodawane od 4,5 do 5 proc. spirytusu. W ciągu roku produkcja wzrosłaby wówczas o dodatkowych 250 mln  spirytusu. Według naszych wyliczeń, przemyt spirytusu wynosi około 50 milionów litrów – mówi prezes zarządu krajowego Związku Producentów Spirytusu i Technologów Gorzelnictwa Ryszard Wojtasiewicz – Gdyby tak uszczelnić granice, to po wejściu w życie ustawy, produkowalibyśmy nawet 300 milionów litrów spirytusu więcej niż teraz.

W pierwszej wersji ustawy o organizacji i rynku eko-paliw ciekłych znalazł się zapis, że spirytus wykorzystywany do produkcji benzyn będzie w całości wyrabiany z polskich surowców. Jednak w czwartym projekcie ustawy tego zapisu już nie ma. Wychodzi na to, że spirytus może być produkowany także ze zbóż importowanych, dotowanych przez Unię Europejską – uważa R. Wojtasiewicz – W tej sytuacji główna idea ustawy, czyli zapewnienie zbytu na rodzime zboże, bierze w łeb.

Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej komisji rolnictwa Romualda Ajchlera, stanowisko gorzelników wynika z niezrozumienia tematu. Jest zapis, że bio-paliwo ma być produkowane z polskich surowców – zapewnia R. Ajchler. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której nie byłoby ciągłości produkcji. Co się stanie, jeżeli z jakichś powodów w kraju zabraknie rodzimych zbóż?
Tymczasem gorzelnicy, jak i rolnicy, uważają, że kiedy kapitał zachodni poczuje interes związany z produkcją spirytusu do eko-paliw, powstaną wielkie gorzelnie, które doprowadzą do upadku małych, już funkcjonujących.


POWIĄZANE

Ogólnopolska kampania „Kupuj świadomie PRODUKT EKOLOGICZNY” prowadzona przez Min...

Wartość polskiego rynku żywności ekologicznej szacowana jest na 1,36 mld zł w ce...

Wydaje się, że rolnictwo ekologiczne w Polsce skazane jest na walkę o przetrwani...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę