Agrolok_280518

Doniczka z butelki

21 sierpnia 2003

Bydgoszczanie powoli przekonują się do segregowania śmieci. Niestety, często pojemniki do recyklingu niszczą zbieracze puszek i makulatury.

Pierwsze pojemniki do recyklingu pojawiły się w Bydgoszczy w 1995 roku. Była ich setka: 50 na szkło i 50 na makulaturę. - Na początku nie było łatwo – mówi Wojciech Skalski, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska bydgoskiego ratusza. – Pojemniki były niszczone, ludzie wrzucali tam co popadnie. Dlatego po roku te na makulaturę zamieniliśmy na pojemniki na szkło. 

Na papier i szkło
 Z czasem na bydgoskich osiedlach pojawiały się kolejne. - Teraz jest ich około tysiąca, w tym 200 na makulaturę, a pozostałe na szkło i plastik – wymienia Skalski. – Sądzę, że ludzie powoli przekonują się do segregowania. Proszą nas nawet, aby na osiedlach dostawiać nowe pojemniki. Muszę przyznać, że sporym powodzeniem cieszą się one w szkołach. Do części można wrzucać makulaturę, do części zużyte baterie

Posegregowane odpady można też wrzucać to tzw. dzwonów, które ustawia firma "Rethmann". W Bydgoszczy jest ich 1,8 tysiąca: na szkło, plastiki puszki oraz makulaturę. – Ludzie coraz chętniej z nich korzystają - uważa Bożena Pawlak, rzecznik firmy "Rethmann". – Niestety, plagą są zbieracze makulatury i puszek. Nie dość, że wyciągają odpady, to jeszcze niszczą pojemniki. 

Niebieskie i żółte
Do segregowania odpadów "Rethmann" próbuje przekonać też swoich klientów mieszkający w domkach jednorodzinnych. Do niebieskich worków mogą wrzucać papier, do żółtych plastik. – Początkowo było bardzo trudno, większość śmieci to były zwykłe odpady. Teraz jest lepiej, coraz więcej osób wystawia worki przed dom z posegregowanymi śmieciami – mówi Pawlak. 

Może ludzie w końcu zrozumieją, że lepiej przerabiać odpady niż składować je na wysypisku. Przecież plastik ulega biodegradacji dopiero po 500 latach! Tymczasem plastikowe butelki można przerobić na palety, elementy ogrodowe czy doniczki – wymienia Bożena Pawlak.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę