Agrolok_280518

Eko-rolnicy mają się dobrze!

3 grudnia 2015
Choć gospodarze ekologiczni z Pomorza i Kujaw nie stanowią tak licznej grupy jak rolnicy z Podkarpacia, to należą do krajowej czołówki. Tutejsze przetwórnie też działają prężnie.
- Kujawsko-pomorscy rolnicy ekologiczni są bardzo aktywni - twierdzi Danuta Pilarska, przewodnicząca zarządu głównego stowarzyszenia Ekoland, prowadząca gospodarstwo w Retkowie, koło Szubina. - Są bardzo widoczni nie tylko na jarmarkach, targach ale i innych rolniczych imprezach. Nawet tych organizowanych poza naszym krajem.

Podobnie uważa Mieczysław Babalski, rolnik z Pokrzydowa (koło Brodnicy): - Przodujemy w kraju pod względem produkcji. Co prawda w naszym regionie nie ma tak wielu gospodarstw ekologicznych jak na południu Polski, ale towary z naszych gospodarstw są dostępne w całym kraju.

Z danych Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego wynika, że gospodarstw ekologicznych w naszym województwie ciągle przybywa. Pod koniec 2009 roku 194 gospodarstwa miały certyfikat ekologiczny a 85 były w okresie przejściowym (przestawiały się z produkcji konwencjonalnej na ekologiczną). Rok wcześniej tych certyfikowanych było 158, zaś 100 dopiero przestawiało się na produkcję w zgodzie z naturą.

Od kilku lat w naszym województwie działa też 14 przetwórni ekologicznych. - To nie jest duża liczba, ale te przetwórnie rzeczywiście działają i sporo produkują - dodaje Babalski.
Zdaniem rolników, tych przetwórni powinno być więcej. - Brakuje na przykład mleczarni przerabiających ekologiczne mleko - mówi Teresa Kołodziejczyk, rolniczka z Gogolina (gm. Grudziądz). - Ekologiczny surowiec z naszego gospodarstwa trafia do zakładu, w którym mieszany jest z mlekiem wyprodukowanym metodami konwencjonalnymi.

I w ten sposób niektórzy rolnicy ekologiczni tracą część dochodów. Bo żywność wytwarzana w ich gospodarstwach (chociażby ze względu na wyższe nakłady) musi być droższa. Niektórzy gospodarze, szczególnie ci mieszkający w pobliżu dużych miast, ratują się sprzedażą bezpośrednią.



POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę