aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ekoinnowacje w EIP

27 lutego 2009
Program na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (Entrepreneurship and Innovation Programme - EIP) to główny filar Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji stworzony z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. W Programie EIP przewidziano między innymi wsparcie projektów z zakresu innowacji ekologicznych - ekoinnowacji, które realizowane są bezpośrednio przez podmioty z sektora MŚP i mają na celu podnoszenie ekoinnowacyjności przedsiębiorstw.

Celem inicjatywy jest przede wszystkim zamknięcie luki na rynku, która istnieje między badaniami i opracowaniem prototypu - a wdrożeniem danego rozwiązania do produkcji. Projekt te zakładają zatem pierwsze zastosowanie lub powielanie rynkowe ekoinnowacyjnych technik, produktów i praktyk, których celem jest komercjalizacja danego rozwiania. Nie przewidziano dofinansowania dla prac badawczych i badawczo - rozwojowych. Celem projektów jest zatem wdrożenie danego rozwiązania, zwiększenie zdolności innowacyjnych sektora MŚP oraz tworzenie większego rynku dla rozwiązań ekoinnowacyjnych. W zakresie projektów pilotażowych i powielania rynkowego wskazano cztery obszary priorytetowe implikujące szerokie spektrum działań: recykling materiałów, budownictwo, sektor spożywczy oraz ekologiczny biznes i inteligentne zakupy. Wsparcie mogą uzyskać projekty zakładające m.in. poprawę procesu sortowania odpadów, rozwijanie nowych technik recyklingu, integracje systemów oszczędzania wody i energii, wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, proekologiczne kampanie społeczne, promowanie wdrażania ekologicznych innowacji organizacyjnych w przedsiębiorstwach czy wdrażanie systemu jakości EMAS w klastrach.
Modelowy przykład projektu w zakresie ekoinnowacji może stanowić wdrożenie zintegrowanej instalacji do recyklingu tworzyw sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie. Przewagą instalacji w porównaniu z rozwiązaniami już istniejącymi jest znacząca redukcja negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne szkodliwych odpadów oraz możliwość wykorzystania instalacji jako wzorca do powielania.
Budżet dla projektów pilotażowych i powielania rynkowego na lata 2008 - 2013 plasuje się na poziomie ok. 195 mln euro (przewiduje się ogłaszanie jednego konkursu rocznie). Projektami zarządza Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI) we współpracy z Dyrekcją Generalną Ochrony Środowiska.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę