Agrolok_280518

Ekoinnowacje w EIP

27 lutego 2009
Program na rzecz Przedsiębiorczości i Innowacji (Entrepreneurship and Innovation Programme - EIP) to główny filar Programu Ramowego na rzecz Konkurencyjności i Innowacji stworzony z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach. W Programie EIP przewidziano między innymi wsparcie projektów z zakresu innowacji ekologicznych - ekoinnowacji, które realizowane są bezpośrednio przez podmioty z sektora MŚP i mają na celu podnoszenie ekoinnowacyjności przedsiębiorstw.

Celem inicjatywy jest przede wszystkim zamknięcie luki na rynku, która istnieje między badaniami i opracowaniem prototypu - a wdrożeniem danego rozwiązania do produkcji. Projekt te zakładają zatem pierwsze zastosowanie lub powielanie rynkowe ekoinnowacyjnych technik, produktów i praktyk, których celem jest komercjalizacja danego rozwiania. Nie przewidziano dofinansowania dla prac badawczych i badawczo - rozwojowych. Celem projektów jest zatem wdrożenie danego rozwiązania, zwiększenie zdolności innowacyjnych sektora MŚP oraz tworzenie większego rynku dla rozwiązań ekoinnowacyjnych. W zakresie projektów pilotażowych i powielania rynkowego wskazano cztery obszary priorytetowe implikujące szerokie spektrum działań: recykling materiałów, budownictwo, sektor spożywczy oraz ekologiczny biznes i inteligentne zakupy. Wsparcie mogą uzyskać projekty zakładające m.in. poprawę procesu sortowania odpadów, rozwijanie nowych technik recyklingu, integracje systemów oszczędzania wody i energii, wykorzystanie energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, proekologiczne kampanie społeczne, promowanie wdrażania ekologicznych innowacji organizacyjnych w przedsiębiorstwach czy wdrażanie systemu jakości EMAS w klastrach.
Modelowy przykład projektu w zakresie ekoinnowacji może stanowić wdrożenie zintegrowanej instalacji do recyklingu tworzyw sztucznych wykorzystywanych w rolnictwie. Przewagą instalacji w porównaniu z rozwiązaniami już istniejącymi jest znacząca redukcja negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne szkodliwych odpadów oraz możliwość wykorzystania instalacji jako wzorca do powielania.
Budżet dla projektów pilotażowych i powielania rynkowego na lata 2008 - 2013 plasuje się na poziomie ok. 195 mln euro (przewiduje się ogłaszanie jednego konkursu rocznie). Projektami zarządza Agencja Wykonawcza ds. Konkurencyjności i Innowacji (EACI) we współpracy z Dyrekcją Generalną Ochrony Środowiska.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę