aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekoinwestycje opłacalne

20 stycznia 2006

Z tegorocznym wsparciem Ekofunduszu mogą liczyć się zarówno rolnicy indywidualni jak i gminy. Do rozdysponowania jest 250 milionów złotych. To dwukrotnie więcej niż przed rokiem.

W Polsce coraz więcej pieniędzy przeznacza się na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii oraz na nowe oczyszczalnie ścieków. Po fundusze na inwestycje ekologiczne coraz częściej i chętniej sięgają samorządy.

Wszystko przez łatwiejszy dostęp do pieniędzy. W samej tylko gminie Nieporęt w powiecie legionowskim, na ochronę wód wydanych zostanie 6 milionów złotych.

- Jesteśmy na etapie lokalizacji 2 oczyszczalni ścieków, poza tym chcemy przygotować dokumentację techniczną w tym roku, tak, żeby w 2007 kiedy będą uruchamiane nowe programy z UE, móc z nich skorzystać. – powiedział Sławomir Maciej Mazur Wójt gminy Nieporęt

Jest też dobra informacja dla plantatorów roślin energetycznych, którzy myślą o założeniu bądź powiększeniu uprawy. Już teraz wiadomo, że do każdego nowo założonego hektara plantacji, rolnik otrzyma tysiąc złotych. Jest jednak warunek. Areał dotowanej uprawy nie może wynieść mniej niż 50 hektarów.

- Zachęcam do zakładania plantacji roślin energetycznych. W Polsce leży odłogiem ponad milion hektarów. I wielu rolników mogłoby zarobić dobre pieniądze na rozwijaniu tych plantacji.- powiedział Maciej Nowicki, Prezes Ekofunduszu

Żeby ubiegać się o dofinansowanie, wystarczy w odpowiednim wniosku umieścić plan inwestycji. Pierwsze pieniądze będzie można otrzymać dopiero po zaakceptowaniu projektu.

Wysokość przyznanych pieniędzy waha się od 30 do 60% poniesionych kosztów inwestycji.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę