informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ekologia na kryzys

14 października 2009
Przed naszym wejściem do unii było ich tylko kilka tysięcy teraz jest kilkanaście. W Polsce co roku rośnie liczba gospodarstw ekologicznych. Niestety kryzys nie sprzyja tego typu drogiej produkcji.
Najtrudniejsze są pierwsze trzy lata. Potem ziemia przyzwyczaja się do zmian i plony są porównywalne do konwencjonalnych. Uprawa jest jednak bardzo pracochłonna. Straty przynajmniej częściowo rekompensują dopłaty z programu rolnośrodowiskowego.
Elzbieta Wołoska, Strzegowo: nie chodziło o te dopłaty. Tylko o to, żeby to gospodarstwo dostosować, bo ono na nic się nie nadawało innego. Bo w konwencjonalnym musi być 50, 100 hektarów żeby jakikolwiek zysk był.
Produkty ekologiczne nie zawsze jednak można sprzedać po wyższej cenie. Najwięcej zarabiają pośrednicy. Dlatego państwo Wołoscy zdecydowali się na sprzedaż bezpośrednią. Dziś można u nich kupić warzywa, mleko, jajka a nawet króliki.
Elzbieta Wołoska, Strzegowo: bo produkt jest wtedy świeży od razu schodzi do klienta, produkt jest tańszy, bo nie ma pośredników. To jest wtedy opłacalne i dla klientów i dla rolników.
Zdaniem ekspertów rynek na produkty wytwarzane bez użycia chemii, mimo światowego kryzysu, nadal będzie się bardzo dynamicznie rozwijał.
Stanisław Kowalczyk: ten sektor produktów ekologicznych ma przed sobą przyszłość. Zresztą na całym świecie widzimy, że im bogatszy kraj im bogatsi konsumenci tym chętniej sięgają po produkty ekologiczne.
Uprawy ekologiczne w Polsce zajmują ponad 300 tysięcy hektarów. Jest to niecałe 2% użytków rolnych.


POWIĄZANE

Utrzymanie silnego systemu kontroli ma ogromne znaczenie dla dynamicznego i szyb...

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę