Agrolok_280518

Ekologia sukcesu

17 listopada 2003

Oficjalny reprezentant ONZ w Polsce Colin Glennie zapoznał się w sobotę z realizacją projektu Uhryń, który został sfinansowany ze środków Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Colin Glennie odwiedził gospodarstwa agroturystyczne w Uhryniu, które powstały w ciągu dwóch lat funkcjonowania projektu. Zobaczył wygodne kwatery, przydomowe oczyszczalnie ścieków, stawy z pstrągami i ścieżki rowerowe, konne, przyrodnicze i geologiczne.


Wdrożenie tego projektu w życie dowodzi, że można osiągnąć równowagę pomiędzy ochroną środowiska i stworzeniem ludziom możliwości czerpania korzyści z faktu, że żyją w tak wspaniałym miejscu – mówi Colin Glennie. – Pomogliśmy im nauczyć się, jak zarabiać na życie, nie niszcząc otaczającej ich przyrody, a wręcz wykorzystywać jej walory. Mam nadzieję, że podobne projekty będą w przyszłości realizowane w całej Polsce.

Grzegorz Tabasz, prezes Stowarzyszenia Greenworks w Nowym Sączu, które doprowadziło do realizacji projektu Uhryń, nie wyklucza, że do tego dojdzie. Zwłaszcza, że Karpaty mają wiele do zaoferowania turystom. Trzeba tylko przekonać mieszkańców, iż brak przemysłu i autostrad nie jest wadą, tylko atutem regionu. Zwłaszcza teraz, gdy coraz więcej osób preferuje wypoczynek z dala od cywilizacyjnego zgiełku.

W Uhryniu rozpoczęliśmy od ekologii – opowiada Grzegorz Tabasz. – Stąd przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Wyszliśmy bowiem z założenia, że agroturystyka nie może śmierdzieć, a czysta woda jej jednym z jej najmocniejszych filarów. Potem ruszła machina promocyjna połączona z przekształcaniem typowych, wiejskich domów w nowoczesne gospodarstwa, przypominające pensjonaty. Wzorem rozwiniętych krajów Europy Zachodniej poszukaliśmy też produktów, które mogłyby stanowić kulinarny symbol tej miejscowości. Dziś mamy uhryński miód, uhryńskiego pstrąga i uhryńskie marynowane rydze. Kto ich próbował, wie, że mają niepowtarzalny smak.

Grzegorz Tabasz podkreśla, że uczestnicy projektu nie dostali gotówki, tylko materiały budowlane i wsparcie merytoryczne. O tym, że wykorzystali je wzorowo, przekonał się w sobotę wysłannik ONZ.

Uhryń przez cały rok

W dwa lata od wdrożenia projektu w Uhryniu jest kilka nowoczesnych gospodarstw agroturystycznych, dysponujących łącznie blisko 50 miejscami noclegowymi. Koszt zakwaterowania wynosi średnio 25 zł, a za dobę z pełnym wyżywieniem trzeba zapłacić drugie tyle. Latem gospodarze oferują m. in. jazdę konną, ścieżki rowerowe i przyrodnicze oraz pływanie po stawach rybnych połączone z możliwością połowu pstrąga. Zimą organizowane są kuligi i biegi na nartach. O niebywałym sukcesie przedsięwzięcia świadczy fakt, że nawet w listopadzie, w tzw. martwym sezonie, obłożenie miejsc noclegowych w gospodarstwach jest niemal 100-procentowe.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę