aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekologia sukcesu

17 listopada 2003

Oficjalny reprezentant ONZ w Polsce Colin Glennie zapoznał się w sobotę z realizacją projektu Uhryń, który został sfinansowany ze środków Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP).

Colin Glennie odwiedził gospodarstwa agroturystyczne w Uhryniu, które powstały w ciągu dwóch lat funkcjonowania projektu. Zobaczył wygodne kwatery, przydomowe oczyszczalnie ścieków, stawy z pstrągami i ścieżki rowerowe, konne, przyrodnicze i geologiczne.


Wdrożenie tego projektu w życie dowodzi, że można osiągnąć równowagę pomiędzy ochroną środowiska i stworzeniem ludziom możliwości czerpania korzyści z faktu, że żyją w tak wspaniałym miejscu – mówi Colin Glennie. – Pomogliśmy im nauczyć się, jak zarabiać na życie, nie niszcząc otaczającej ich przyrody, a wręcz wykorzystywać jej walory. Mam nadzieję, że podobne projekty będą w przyszłości realizowane w całej Polsce.

Grzegorz Tabasz, prezes Stowarzyszenia Greenworks w Nowym Sączu, które doprowadziło do realizacji projektu Uhryń, nie wyklucza, że do tego dojdzie. Zwłaszcza, że Karpaty mają wiele do zaoferowania turystom. Trzeba tylko przekonać mieszkańców, iż brak przemysłu i autostrad nie jest wadą, tylko atutem regionu. Zwłaszcza teraz, gdy coraz więcej osób preferuje wypoczynek z dala od cywilizacyjnego zgiełku.

W Uhryniu rozpoczęliśmy od ekologii – opowiada Grzegorz Tabasz. – Stąd przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków. Wyszliśmy bowiem z założenia, że agroturystyka nie może śmierdzieć, a czysta woda jej jednym z jej najmocniejszych filarów. Potem ruszła machina promocyjna połączona z przekształcaniem typowych, wiejskich domów w nowoczesne gospodarstwa, przypominające pensjonaty. Wzorem rozwiniętych krajów Europy Zachodniej poszukaliśmy też produktów, które mogłyby stanowić kulinarny symbol tej miejscowości. Dziś mamy uhryński miód, uhryńskiego pstrąga i uhryńskie marynowane rydze. Kto ich próbował, wie, że mają niepowtarzalny smak.

Grzegorz Tabasz podkreśla, że uczestnicy projektu nie dostali gotówki, tylko materiały budowlane i wsparcie merytoryczne. O tym, że wykorzystali je wzorowo, przekonał się w sobotę wysłannik ONZ.

Uhryń przez cały rok

W dwa lata od wdrożenia projektu w Uhryniu jest kilka nowoczesnych gospodarstw agroturystycznych, dysponujących łącznie blisko 50 miejscami noclegowymi. Koszt zakwaterowania wynosi średnio 25 zł, a za dobę z pełnym wyżywieniem trzeba zapłacić drugie tyle. Latem gospodarze oferują m. in. jazdę konną, ścieżki rowerowe i przyrodnicze oraz pływanie po stawach rybnych połączone z możliwością połowu pstrąga. Zimą organizowane są kuligi i biegi na nartach. O niebywałym sukcesie przedsięwzięcia świadczy fakt, że nawet w listopadzie, w tzw. martwym sezonie, obłożenie miejsc noclegowych w gospodarstwach jest niemal 100-procentowe.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę