aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rzeką Roku 2015 została Ruda zgłoszona przez Rybnik

1 października 2015
Ruda zwyciężyła w internetowym konkursie na Rzekę Roku 2015 Klubu Gaja. Ta piękna rzeka wijąca się wśród sosnowych lasów województwa śląskiego, oczarowała ogromną cześć głosujących internautów, którzy oddali na nią 5495 głosów. Do konkursu została zgłoszona przez Urząd Miasta Rybnik.

Tytuł Rzeka Roku 2015 zdobyła Ruda, którą upodobali sobie kajakarze. Spływ kajakowy rozpoczynają tą ciekawą rzeką tuż poniżej zapory nigdy nie zamarzającego Jeziora Rybnickiego, a kończą w Kuźni Raciborskiej. Na tym odcinku Ruda przepływa przez bardzo cenne przyrodniczo i kulturowo tereny Parku Krajobrazowego Cysterskich Kompozycji Rud Wielkich.

Jesteśmy dumni z faktu, że Ruda zwyciężyła w 3. edycji konkursu Rzeka Roku 2015. Cieszymy się, że mogliśmy się pochwalić w całej Polsce tą cenną przyrodniczo i społecznie rzeką. Inicjatywa była także szansą na zainteresowanie mieszkańców środowiskiem naturalnym w ich najbliższym otoczeniu oraz do mobilizacji, by zrobić coś razem, jako lokalna wspólnota. Tak dobry wynik uzyskaliśmy dzięki pomocy wielu środowisk promujących przedsięwzięcie, współpracy z okolicznymi samorządami, zaangażowaniu urzędników, uczniów rybnickich szkół, firm, harcerzy z drużyny wodniackiej (którzy zorganizowali na miejskim rynku happening zachęcający do głosowania), firmy "Aktywni" organizującej spływy kajakowe, lokalnych mediów i wielu innych osób. Spory wkład wnieśli też mieszkańcy dzielnic, na terenie których Ruda przepływa. Wszystkim, którzy glosowali na Rudę serdecznie dziękujemy i zapraszamy do Rybnika. – mówi Agnieszka Skupień Asystent Prezydenta Miasta Rybnik.

Na drugim miejscu uplasował się Kanał Bydgoski, zdobywając 5179 głosów. Do konkursu został zgłoszony przez Urząd Miasta Bydgoszczy. Wybudowany jeszcze w XVIII wieku kiedyś był bardzo ważną dla Bydgoszczy drogą wodną. Zbędny dla żeglugi kanał nigdy nie został jednak zasypany, bo już w XIX wieku upodobali go sobie mieszkańcy miasta. Dzisiaj Stary Kanał Bydgoski otoczony z obu stron parkiem z pięknymi, starymi lipami, topolami i kasztanowcami znowu jest bardzo popularny.

Cieszymy się bardzo, że Kanał Bydgoski znalazł się wśród 11. finalistów konkursu Rzeka Roku 2015. Zdobywając drugie miejsce w konkursie Kanał Bydgoski znalazł się na podium w towarzystwie wyjątkowo pięknych polskich rzek. Gratulujemy finalistom i dziękujemy za wyrównaną walkę. Finał konkursu był bardzo emocjonujący. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie  i oddane głosy. Serdecznie zapraszamy też do Bydgoszczy - oprócz malowniczego Kanału Bydgoskiego mamy też mnóstwo innych atrakcji, w tym urzekającą także rzekę Brdę płynącą przez Centrum Miasta. I stanowiącą wizytówkę Bydgoszczy. - mówi Rafał Bruski Prezydent Miasta Bydgoszczy.

Trzecie miejsce zajęła rzeka Bystrzyca, zdobywając 1415 głosów. Nadrzeczne krajobrazy nietknięte jeszcze ręką człowieka zapierają dech, są jak dzieło sztuki. Pójście nad rzekę to nie tylko obcowanie z dziewiczą przyrodą, to także spotkanie z historią, z losami wielu ludzi. Stare młyny nad wodą szepczą opowieści o czasach, które dawno minęły. Czasy minione, chwile dobre i złe, pierwsze kroki z wędką - to wszystko w połączeniu z płynącą jak czas wodą, tworzy niepowtarzalny klimat. Rzekę Bystrzycę do konkursu zgłosiło Koło PZW „Stoczek” z Zakrzówka.

W całym konkursie internauci oddali 14 527 ważnych głosów,  na stronie odnotowano ponad 77 256 odsłon. Przez cały czas trwania konkursu trwała zacięta rywalizacja o tytuł Rzeki Roku. 3. edycja konkursu za nami. Cieszymy się, że konkurs Rzeka Roku  spotkał się z tak ogromnym zainteresowaniem.  Serdecznie gratulujemy zwycięzcom – mówi Paweł Grzybowski, koordynator programu Zaadoptuj rzekę Klubu Gaja.

Wyniki Konkursu Rzeka Roku 2015:

1. Ruda - 5495 głosów

2. Kanał Bydgoski - 5179 głosów

3. Bystrzyca - 1415 głosów

4. Wel - 1169 głosów

5. Barycz - 401 głosów

6. Wisła - 267 głosów

7. Złotna - 186 głosów

8. Czarna Przemsza - 162 głosy

9. Biała Tarnowska - 119 głosów

10. Mała Panew – 78 głosów

11. Mała Wisła - 56 głosów

***


Konkurs Rzeka Roku to ciekawy sposób na odkrywanie niezwykłych miejsc nad rzekami, zdobywanie wiedzy na ich temat, a także na zwiększenie zainteresowania społecznego środowiskiem przyrodniczym, historycznym czy kulturowym wokół nich. Dzięki zaangażowaniu blisko 177 000 osób w latach 2005 – 2015 w ramach programu Zaadoptuj rzekę w 1492 miejscach w Polsce, opieką otoczono 746 rzek, strumieni, jezior, potoków i stawów a także Bałtyk.

Konkurs Rzeka Roku jest częścią programu Klubu Gaja - Zaadoptuj rzekę. Program Zaadoptuj rzekę objęty jest patronatem Ministra Środowiska. Wieloletnim Partnerem Strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Partner merytoryczny: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego.


POWIĄZANE

Problematyka innowacji w energetyce, z położeniem szczególnego nacisku na „ekoen...

Miłosz, Poświatowska, Papież Franciszek, Kapuściński, Eliot, Goscinny, Gałczyńsk...

W dniach 16–18 września 2015 r. w Kołobrzegu, odbyło się II Międzynarodowe Forum...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę