aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Sokolnictwo to wciąż elitarna pasja

19 października 2015
Sokolnictwo to wciąż w Polsce elitarna pasja. Zajmuje się tym około 200 osób, sokoły służą nie tylko do polowań, ale są też elementem festynów historycznych lub są używane do płoszenia innych ptaków - wskazuje dyr. Białostockiego Muzeum Wsi dr Artur Gaweł.

Dyrektor Białostockiego Muzeum Wsi dr Artur Gaweł powiedział PAP, że w Polsce sokolnictwem zajmuje się około 200 osób. Działa Polski Klub Sokolników PZŁ Gniazdo Sokolników. W porównaniu do np. Czech czy Słowacji to niewiele, bo np. w Czechach te tradycje kontynuuje ok. 2 tys. osób. Dodał, że w Polsce dla niektórych to źródło utrzymania, ale dla wielu innych po prostu hobby, pasja. Sokolnicy jeżdżą z ptakami na festyny o charakterze historycznym, biorą udział w łowach z udziałem ułożonych do tego ptaków, ale też coraz częściej sokoły są wykorzystywane do tego, by w konkretnych miejscach odstraszać, płoszyć inne ptaki, które słysząc drapieżniki opuszczają te miejsca.

 
"Sokolnictwo jest taką dziedziną życia człowieka, która jest ściśle związana z przyrodą, z naturą. Łączy się też z historią człowieka, jest znana od tysięcy lat" - podkreśla Gaweł.

 
O sokolnictwie rozmawiano w Supraślu koło Białegostoku podczas zakończonej w sobotę po południu międzynarodowej konferencji. Była ona elementem projektu realizowanego od 2014 r. przez Białostockie Muzeum Wsi (skansen w Osowiczach), które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego. Wzięli w niej m.in. udział goście z Malty, Wielkiej Brytanii, Rosji, Litwy czy Białorusi związani z sokolnictwem.

 
Uczestnicy konferencji odwiedzili działający w skansenie w Osowiczach Ośrodek Edukacji Ekologicznej - Sokolarnia. Jego główny cel to szeroka edukacja o ptakach drapieżnych, ich biologii, znaczeniu, tradycjach sokolniczych.

 
Gaweł podkreślił, że sokolarnia jest wyjątkowym obiektem w skali Polski, bo jest placówką samorządową nastawioną na edukację, a nie ośrodkiem prywatnym. Obecnie w sokolarni jest około 30 ptaków drapieżnych. Większość to sokoły wędrowne, krogulec, samica jastrzębia, pustułka, ale są również sowy: puchacz, płomykówka, puszczyk. "Możemy opowiedzieć młodym ludziom o ich budowie (sów), znaczeniu w przyrodzie i nauczyć, by nie mieli problemów z ich rozpoznaniem" - powiedział Gaweł.

 
Dyrektor poinformował, że dotychczas Ośrodek Edukacji Ekologicznej Sokolarnia odwiedziło około 8 tys. uczniów, którzy wzięli udział w zajęciach o ptakach drapieżnych, konieczności ich ochrony. Kilkanaście tysięcy osób wzięło też udział latem w festynie sokolniczym, podczas którego poznawało tradycje związane z sokolnictwem.

 
Jak wcześniej podawał ośrodek, sokół wędrowny w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt ma status gatunku skrajnie zagrożonego wyginięciem. Obecnie w kraju na wolności żyje ok. 15 par tego gatunku, pozostałe są w prywatnych hodowlach.

 
W przyszłości ośrodek Sokolarnia chce się też zajmować reintrodukcją sokołów wędrownych, czyli rozmnażać je i próbować przywracać je do natury.

 
Ośrodek Edukacji Ekologicznej został dofinansowany z tzw. funduszy norweskich oraz z budżetu województwa podlaskiego. Całkowity koszt dwuletniego projektu to blisko 750 tys. zł.

POWIĄZANE

Problematyka innowacji w energetyce, z położeniem szczególnego nacisku na „ekoen...

Miłosz, Poświatowska, Papież Franciszek, Kapuściński, Eliot, Goscinny, Gałczyńsk...

W dniach 16–18 września 2015 r. w Kołobrzegu, odbyło się II Międzynarodowe Forum...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę