Ekologiczne zmagania - Słomniki

8 grudnia 2004

W piątek w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach odbył się III Powiatowy Turniej Ekologiczny "Ziemia naszym wspólnym domem - działania ekologiczne Polski w Unii Europejskiej". Do turnieju przystąpiło sześć zespołów reprezentujących licea ogólnokształcące w Skawinie, Miechowie, Krzeszowicach, Skale i Słomnikach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie.

Turniej składał się z trzech części. Należało sporządzić specjalny projekt ekologiczny dokumentujący działania ekologiczne przeprowadzone w szkole od czasu ostatniego turnieju, napisać test z wiedzy ekologicznej oraz wziąć udział w debacie. W tym roku organizatorzy zaproponowali trzy tematy dyskusyjne. Stanowisko oraz temat drużyny przyjmowały w drodze losowania.

Skawina i Giebułtów debatowały na temat wpływu gospodarki na bioróżnorodność, Miechów z Krzeszowicami - biopaliwa za czy przeciw, Skała i Słomniki - małe gospodarstwa rolne szanse i zagrożenia.

Debatujące jury w składzie: Maria Jakubek, Joanna Jastrząb, Ewa Bogusz i Małgorzata Gas oceniało za trafność argumentacji, umiejętność dyskusji oraz nowatorstwo rozwiązań.

Podczas turnieju zaproszeni goście oraz młodzież i opiekunowie poszczególnych drużyn mogli wysłuchać minikoncertu w wykonaniu Młodzieżowego Klubu Europejskiego ze Słomnik oraz spektaklu o tematyce rolniczej w świetle przystąpienia do Unii Europejskiej "Folwark Zwierzęcy". Miłym i smacznym akcentem imprezy była degustacja potraw ekologicznych przygotowana przez rodziców.

Ostatecznie zwycięzcą tegorocznego turnieju została drużyna z Krzeszowic, zdobywając 78 punktów, drugie miejsce zajęło LO w Słomnikach (73 pkt), trzecie - LO ze Skały (71 pkt).

Za najlepsze projekty uznano te w wykonaniu zespołów z Krzeszowic, Słomnik i Skały. Laureatami testu ekologicznego zostali ex aequo Anna Polna i Piotr Janicki z LO w Słomnikach.

Organizatorem turnieju jest Starostwo Powiatowe w Krakowie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach. Laureaci otrzymali także bardzo cenne nagrody dla szkół i indywidualne w postaci sprzętu audiowizualnego i książek.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę