aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ekologiczne zmagania - Słomniki

8 grudnia 2004

W piątek w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach odbył się III Powiatowy Turniej Ekologiczny "Ziemia naszym wspólnym domem - działania ekologiczne Polski w Unii Europejskiej". Do turnieju przystąpiło sześć zespołów reprezentujących licea ogólnokształcące w Skawinie, Miechowie, Krzeszowicach, Skale i Słomnikach oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Giebułtowie.

Turniej składał się z trzech części. Należało sporządzić specjalny projekt ekologiczny dokumentujący działania ekologiczne przeprowadzone w szkole od czasu ostatniego turnieju, napisać test z wiedzy ekologicznej oraz wziąć udział w debacie. W tym roku organizatorzy zaproponowali trzy tematy dyskusyjne. Stanowisko oraz temat drużyny przyjmowały w drodze losowania.

Skawina i Giebułtów debatowały na temat wpływu gospodarki na bioróżnorodność, Miechów z Krzeszowicami - biopaliwa za czy przeciw, Skała i Słomniki - małe gospodarstwa rolne szanse i zagrożenia.

Debatujące jury w składzie: Maria Jakubek, Joanna Jastrząb, Ewa Bogusz i Małgorzata Gas oceniało za trafność argumentacji, umiejętność dyskusji oraz nowatorstwo rozwiązań.

Podczas turnieju zaproszeni goście oraz młodzież i opiekunowie poszczególnych drużyn mogli wysłuchać minikoncertu w wykonaniu Młodzieżowego Klubu Europejskiego ze Słomnik oraz spektaklu o tematyce rolniczej w świetle przystąpienia do Unii Europejskiej "Folwark Zwierzęcy". Miłym i smacznym akcentem imprezy była degustacja potraw ekologicznych przygotowana przez rodziców.

Ostatecznie zwycięzcą tegorocznego turnieju została drużyna z Krzeszowic, zdobywając 78 punktów, drugie miejsce zajęło LO w Słomnikach (73 pkt), trzecie - LO ze Skały (71 pkt).

Za najlepsze projekty uznano te w wykonaniu zespołów z Krzeszowic, Słomnik i Skały. Laureatami testu ekologicznego zostali ex aequo Anna Polna i Piotr Janicki z LO w Słomnikach.

Organizatorem turnieju jest Starostwo Powiatowe w Krakowie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących w Słomnikach. Laureaci otrzymali także bardzo cenne nagrody dla szkół i indywidualne w postaci sprzętu audiowizualnego i książek.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę