BIGAZ_V-Forum_2023
CTR_2023

Ekologiczny biznes

16 czerwca 2009
Ekologiczny biznes to działania produkujące dobra i usługi służące do pomiaru, ochrony, zmniejszania lub korekty zepsucia środowiska naturalnego wody, powietrza i ziemi, a także dotyczące odpadów, hałasu i ekosystemu.
Ekobiznes zajmuje się technologiami, produktami i usługami redukującymi ryzyko naruszania środowiska naturalnego oraz minimalizującymi zanieczyszczenia.
Przepisy Unii Europejskiej w dziedzinie polityki klimatycznej i energetycznej nakładają na państwa członkowskie obowiązek ograniczania emisji gazów cieplarnianych, a jednocześnie zwiększenia udziału energii odnawialnej w ogólnym bilansie energetycznym. Zgodnie z podjętymi zobowiązaniami w Polsce udział tej energii w pierwotnym zużyciu ma wynieść w 2010 roku 7,5%, zaś w 2020 15%. Trzeba pamiętać, że jeżeli nie uda się osiągnąć określonego w tych zobowiązaniach poziomu, Polska będzie musiała kupować tzw. zielone certyfikaty od krajów mających nadwyżki w produkcji energii odnawialnej. Byłaby to sytuacja o tyle paradoksalna, iż nasz kraj posiada naprawdę duży potencjał w zakresie rolnictwa energetycznego.
Spośród roślin energetycznych najbardziej godna polecenia jest wierzba. Przyczyną sukcesu jej produkcji jest wysoka plenność i produktywność oraz wysoka tolerancja środowiskowa Wierzba jest rośliną wieloletnią, rosnącą na prawie każdym gruncie. Idealnie do jej uprawy nadają się tereny leżące odłogiem, zalewowe i zdegradowane. Roślina posiada niespotykane przyrosty masy drewna w cyklu rocznym - ok. 14-krotnie większe niż las rosnący w stanie naturalnym. Średni coroczny zbiór z jednego hektara wynosi od 15 do 30 ton biomasy. Przydatność energetyczna wierzby jest bardo duża. Produktywność plantacji trwa ponad 20 lat.
Biomasa uzyskiwana w procesie produkcji może być wykorzystywana zarówno jako paliwo pierwotne - uzyskiwane w procesie spalania, bądź wtórne - biometanol i gaz drzewny. Wartość energetyczna wierzby krzewiastej jest porównywalna z miałem węglowym. Przy jej całkowicie ekologicznych parametrach procesu spalania oraz możliwej przemysłowej odnawialnej produkcji czyni ją paliwem przyszłości dla polskiego rolnictwa i biznesu. Dodatkowym walorem jest całkowita odporność na warunki zewnętrzne, w przeciwieństwie do tradycyjnych upraw, które mogą zostać całkowicie zniszczone w wyniku niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak: przymrozki, ulewne deszcze czy gradobicie. Kolejnym bonusem jest brak jakichkolwiek wymagań jakościowych w odniesieniu do skupowanej biomasy.
Plantacja wierzby energetycznej to bardzo bezpieczna, długofalowa inwestycja, generująca zyski przez okres wielu lat.


POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę