Agrolok_280518

FAPA: spodziewany jest dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego

26 czerwca 2009
Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA ocenia, w najbliższych latach spodziewany jest w Polsce dynamiczny rozwój rolnictwa ekologicznego, przede wszystkim owoców i warzyw.
Organizacja szacuje, że w najbliższych latach około 5-10 proc. produktów ogrodniczych będzie pochodzić z upraw ekologicznych.

W ubiegłym roku ekologiczne warzywa uprawiane były na powierzchni ok. 8,7 tys. ha, rolnicy uzyskali z nich 24,4 tys. ton warzyw. Produkcja owoców ekologicznych była na zbliżonym poziomie i wyniosła 25,5 tys. ton.

Łącznie uprawy ekologiczne w 2008 r. zajmowały 300 tys. hektarów (dla porównania w 2004 r. było to 166 tys. hektarów). Większość to łąki i pastwiska (46 proc.) oraz uprawy rolnicze, takie jak np. zboża (43 proc.) Plantacje jagodowe i uprawy sadownicze stanowią 10 proc. upraw ekologicznych, a warzywa - tylko 1 proc.

Produkcją ekologiczną w naszym kraju w 2008 r. zajmowało się 15206 gospodarstw rolnych; w 2005 r. - 7182. Najwięcej ekologicznych gospodarstw w ub.r. było w Małopolsce (2124), Podkarpaciu (1927) oraz w województwie lubelskim (1609).

W opinii FAPA, rozwojowi rolnictwa ekologicznego w Polsce sprzyja stosunkowo czyste środowisko i korzystne warunki klimatyczne, a także unijne dotacje. Unia dopłaca do produkcji ekologicznej żywności od 260 zł na hektar rocznie (dla użytków zielonych), do 1800 zł (dla upraw sadowniczych i jagodowych).

W ocenie ekspertów, mimo dopłat, uprawy ekologiczne są jednak wciąż nieopłacalne, m.in. z powodu problemów ze zbytem. Uprawa warzyw bez nawozów sztucznych i chemicznych środków ochrony roślin jest droższa, co oznacza, że klient musi zapłacić za towar więcej.

Ograniczeniem jest skala produkcji. Polskie gospodarstwa zajmujące się produkcją warzyw ekologicznych są niewielkie i nie mogą dostarczać tak dużych partii produktów, jak chciałby tego handel. Specjaliści zwracają ponadto uwagę na mały asortyment. Gospodarstwa warzywnicze koncentrują się głównie na produkcji marchwi i buraków; rynek jest natomiast zainteresowany także ekologicznymi pomidorami, kalafiorami, brokułami czy papryką.

Na świecie produkcja upraw ekologicznych na koniec 2007 r. wynosiła 32,2, mln ha i w stosunku do 2006 r. wzrosła o 1,5 mln ha. Największe obszary upraw ekologicznych znajdują się w Australii - 120 tys. ha; w Europie było ich pod koniec 2007 r. - 7,3 mln ha. Wartość produktów ekologicznych szacowana jest na 46 mln dolarów.

Wśród państw unijnych, największy obrót tymi produktami mają Niemcy - 5 mld euro. Wartość obrotu polskimi produktami ekologicznymi wynosi ok. 400 mln euro - podała FAPA. Najwięcej na żywność ekologiczną wydają Szwajcarzy - ponad 100 euro rocznie na mieszkańca. Niemcy wydają - 42 euro rocznie, a w Polsce wydatki na ten cel - to zaledwie 1,3 euro rocznie na osobę.

Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA została utworzona w 1992 roku przez ministra rolnictwa. Zadaniem Fundacji jest wspieranie działań mających na celu rozwój obszarów wiejskich, rolnictwa, rynków rolnych oraz sektorów związanych z rolnictwem. FAPA zajmuje się m.in. działalnością analityczno-badawczą, popularyzatorską oraz informacyjną.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę