GIG wśród założycieli Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2

9 marca 2009
Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach znalazł się, obok instytucji z całego świata, wśród członków-założycieli powstającego w Australii Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2 - podała Polska Agencja Prasowa w swoim serwisie naukowym. O podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie między GIG a australijskim Ministerstwem Zasobów, Energii i Turystyki, poinformowała rzeczniczka Instytutu, Sylwia Jarosławska- Sobór.
Formalne powołanie GCCSI (Global Carbon Capture and Storage Institute) ma nastąpić jeszcze w lutym. Z inicjatywą wystąpił rząd Australii, który zamierza przeznaczać na działalność tej placówki 100 mln dolarów australijskich rocznie.
"Podstawowym celem GCCSI ma być wsparcie realizacji programu, zakładającego budowę w skali świata 20 instalacji demonstracyjnych CCS w celu przyspieszenia komercjalizacji technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w sektorze energetycznym" - powiedziała rzeczniczka.
Technologie CCS (Carbon Capture and Storage) pozwalają na wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla. Budowa instalacji energetycznych, nieemitujących tego szkodzącego klimatowi gazu, to jedno z założeń unijnej polityki energetycznej.
W UE ma powstać 12 takich demonstracyjnych instalacji. Polska zgłosiła dwa projekty - w Bełchatowie oraz w Blachowni i Kędzierzynie-Koźlu. Kierownictwo GIG chciałoby, by śląskie instytucje naukowe były w czołówce badań nad technologiami CCS. Wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu GIG przygotował wart 45 mln euro projekt Centrum Czystych Technologii Węglowych, który ubiega się o dofinansowanie z unijnego programu "Innowacyjna gospodarka". W ramach Centrum mają powstać m.in. nowoczesne laboratoria badawcze oraz instalacje podziemnego i naziemnego zgazowania węgla.


POWIĄZANE

Do udziału w konkursie zapraszamy rolników ekologicznych z województwa dolnośląs...

Pora na Pola to internetowy targ naturalnego jedzenia z dostawą do domu, który z...

Ruszyła kolejna edycja konkursu na Rolnika Roku regionu Morza Bałtyckiego. Zwyci...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę