aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

GIG wśród założycieli Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2

9 marca 2009
Główny Instytut Górnictwa (GIG) w Katowicach znalazł się, obok instytucji z całego świata, wśród członków-założycieli powstającego w Australii Globalnego Instytutu Wychwytywania i Składowania CO2 - podała Polska Agencja Prasowa w swoim serwisie naukowym. O podpisaniu listu intencyjnego w tej sprawie między GIG a australijskim Ministerstwem Zasobów, Energii i Turystyki, poinformowała rzeczniczka Instytutu, Sylwia Jarosławska- Sobór.
Formalne powołanie GCCSI (Global Carbon Capture and Storage Institute) ma nastąpić jeszcze w lutym. Z inicjatywą wystąpił rząd Australii, który zamierza przeznaczać na działalność tej placówki 100 mln dolarów australijskich rocznie.
"Podstawowym celem GCCSI ma być wsparcie realizacji programu, zakładającego budowę w skali świata 20 instalacji demonstracyjnych CCS w celu przyspieszenia komercjalizacji technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w sektorze energetycznym" - powiedziała rzeczniczka.
Technologie CCS (Carbon Capture and Storage) pozwalają na wychwytywanie i magazynowanie dwutlenku węgla. Budowa instalacji energetycznych, nieemitujących tego szkodzącego klimatowi gazu, to jedno z założeń unijnej polityki energetycznej.
W UE ma powstać 12 takich demonstracyjnych instalacji. Polska zgłosiła dwa projekty - w Bełchatowie oraz w Blachowni i Kędzierzynie-Koźlu. Kierownictwo GIG chciałoby, by śląskie instytucje naukowe były w czołówce badań nad technologiami CCS. Wraz z Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla (IChPW) w Zabrzu GIG przygotował wart 45 mln euro projekt Centrum Czystych Technologii Węglowych, który ubiega się o dofinansowanie z unijnego programu "Innowacyjna gospodarka". W ramach Centrum mają powstać m.in. nowoczesne laboratoria badawcze oraz instalacje podziemnego i naziemnego zgazowania węgla.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę