aaa_TSW_2023
CTR_2023

Inwestujemy w zielone

21 lipca 2003

 W Wielkopolsce wydaje się najwięcej pieniędzy, spośród wszystkich województw, na ochronę środowiska w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przekłada się to na coraz liczniejsze oczyszczalnie ścieków, lepiej rozwiniętą sieć kanalizacyjną, nowe składowiska odpadów, zmniejszenie emisji pyłów i gazów.

Na ochronę środowiska w Wielkopolsce wydano w 2001 roku 925,1 mln zł podaje najnowsza publikacja Urzędu Statystycznego w Poznaniu. Prześcignęło nas tylko Mazowsze (1,012 mld). W przeliczeniu na 1 mieszkańca jednak przodujemy na każdego Wielkopolanina przypada 275 zł wydanych na zielone inwestycje. 
 
Zdecydowanie największą kwotę przeznaczono na ochronę środowiska w powiecie kościańskim 440,8 mln zł. W dwóch trzecich wydano ją na gospodarkę ściekową i ochronę wód a w jednej trzeciej na ochronę powietrza. Powiat ten, wraz z miastem Konin, przoduje także pod względem wydatków na ochronę środowiska na głowę mieszkańca. Najmniejsze sumy na inwestycje proekologiczne przeznaczono w powiecie międzychodzkim tylko 1,96 mln zł. Miasto Poznań wydało 64,1 mln zł 81 procent tej sumy na ochronę wód i gospodarkę ściekową, 16 na ochronę powietrza, a tylko 2,3 procent na gospodarkę odpadami. 
 
Aż w 72,4 procentach pieniądze na ochronę środowiska w naszym regionie pochodziły z własnych źródeł firm i samorządów. 16 procent dołożyły fundusze ekologiczne. Reszta głównie pochodziła z kredytów krajowych, przede wszystkim bankowych. 
 
Za te pieniądze zbudowano między innymi: 480 km sieci kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki, 49 oczyszczalni ścieków, 8 nowych wysypisk komunalnych oraz powiększono zdolność urządzeń do redukcji pyłów o 23.293 tony na rok i gazów o 2058 ton.


POWIĄZANE

Głównym organizatorem konkursu „Test wiedzy o rolnictwie ekologicznym” jest Cent...

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę