Inwestujemy w zielone

21 lipca 2003

 W Wielkopolsce wydaje się najwięcej pieniędzy, spośród wszystkich województw, na ochronę środowiska w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Przekłada się to na coraz liczniejsze oczyszczalnie ścieków, lepiej rozwiniętą sieć kanalizacyjną, nowe składowiska odpadów, zmniejszenie emisji pyłów i gazów.

Na ochronę środowiska w Wielkopolsce wydano w 2001 roku 925,1 mln zł podaje najnowsza publikacja Urzędu Statystycznego w Poznaniu. Prześcignęło nas tylko Mazowsze (1,012 mld). W przeliczeniu na 1 mieszkańca jednak przodujemy na każdego Wielkopolanina przypada 275 zł wydanych na zielone inwestycje. 
 
Zdecydowanie największą kwotę przeznaczono na ochronę środowiska w powiecie kościańskim 440,8 mln zł. W dwóch trzecich wydano ją na gospodarkę ściekową i ochronę wód a w jednej trzeciej na ochronę powietrza. Powiat ten, wraz z miastem Konin, przoduje także pod względem wydatków na ochronę środowiska na głowę mieszkańca. Najmniejsze sumy na inwestycje proekologiczne przeznaczono w powiecie międzychodzkim tylko 1,96 mln zł. Miasto Poznań wydało 64,1 mln zł 81 procent tej sumy na ochronę wód i gospodarkę ściekową, 16 na ochronę powietrza, a tylko 2,3 procent na gospodarkę odpadami. 
 
Aż w 72,4 procentach pieniądze na ochronę środowiska w naszym regionie pochodziły z własnych źródeł firm i samorządów. 16 procent dołożyły fundusze ekologiczne. Reszta głównie pochodziła z kredytów krajowych, przede wszystkim bankowych. 
 
Za te pieniądze zbudowano między innymi: 480 km sieci kanalizacyjnej odprowadzającej ścieki, 49 oczyszczalni ścieków, 8 nowych wysypisk komunalnych oraz powiększono zdolność urządzeń do redukcji pyłów o 23.293 tony na rok i gazów o 2058 ton.


POWIĄZANE

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...

Pierwsze posiedzenie Koalicji na Rzecz Rozwoju Rynku Żywności Bio odbyło się 22 ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę