Jak zarobić na śmieciach?

13 stycznia 2004

W powiecie bartoszyckim stworzony został Powiatowy Plan Gospodarki Odpadami. W tym roku na terenie powiatu stanie blisko 140 pojemników do segregacji śmieci.

Jednym z podstawowych zadań Powiatowego Planu Gospodarki Odpadami jest ograniczenie ilości wytwarzanych przez mieszkańców śmieci i właściwe ich zagospodarowanie. Program ten opracowało bartoszyckie starostwo. W tym roku w powiecie stanie 138 pojemników do segregacji śmieci (żółte - na plastik, niebieskie - na papier, zielone - na szkło, czerwone - na puszki metalowe).

- Przyjęliśmy, że selekcja odpadami rozpocznie się u źródła, w miejscach ich powstawania, czyli w domach - mówi Janusz Bonisławski, naczelnik wydziału rolnictwa i ochrony środowiska w bartoszyckim starostwie. - Jednak muszą być do tego stworzone odpowiednie warunki. Dlatego w planie, który będzie realizowany w latach 2004-2008, przewidywany jest zakup pojemników i worków do segregacji odpadów.

W tym roku w powiecie bartoszyckim stanie 138 specjalnych pojemników, w roku 2005 - 141, a za dwa lata - 12. Koszt pojemników wyniesie ponad 180 tys. zł i zostanie pokryty m.in. z ekofunduszu, programów unijnych oraz z pieniędzy gmin i powiatu. Projekt zakłada również wyposażenie w ciągu 4 lat szkół w pojemniki na zużyte baterie, aptek w pojemniki na przeterminowane leki oraz utworzenie gminnego punktu zbioru odpadów niebezpiecznych.

- Większość społeczeństwa nie zastanawia się nad tym, gdzie trafiają śmieci. Zdajemy sobie sprawę, że będzie to trudny proces uświadomienia i przyzwyczajenia ludzi do tego, aby segregowali śmieci - stwierdza Janusz Bonisławski. - Dużą nadzieję pokładamy w edukacji całego społeczeństwa, a w szczególności dzieci i młodzieży.

Za tym, by segregować odpady, przemawia nie tylko aspekt ekologiczny, ale również ekonomiczny. - Na śmieciach można zarobić, poprzez odzysk odpadów i surowców wtórnych - zapewnia Janusz Bonisławski. - Firmy chętniej skupują odpady po segregacji u źródła, są one czystsze od tych, które trafiają do sortowni na wysypiskach - dodaje.

Starostwo przymierza się również do opracowania Powiatowego Programu Ochrony Środowiska, który zawierał będzie m.in. sprawy dotyczące gospodarki wodno-ściekowej.


POWIĄZANE

We wtorek 13 marca zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju...

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdza obecnie poprawność kontroli żywności e...

Powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, przy Krajowej Izbie Gospodarczej....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę