" "
Agrolok_280518

Komisja Europejska przyjęła plan promocji ekologicznego rolnictwa

14 czerwca 2004

Komisja Europejska przyjęła w czwartek plan promowania ekologicznego rolnictwa w UE. Przewiduje on 21 działań, takich jak kampanie informacyjne, wsparcie rolników przechodzących na produkcję ekologiczną, szkolenia, wzmocnienie programów badawczych czy polepszenie standardów produkcji i kontroli produktów ekologicznych.

Plan ma być odpowiedzią Komisji Europejskiej na szybki wzrost zainteresowania ekologicznymi uprawami i hodowlą - czyli bez wykorzystania chemicznych nawozów, pestycydów, czy stymulatorów wzrostu. Jest też zgodny z oczekiwaniami konsumentów.

Według Komisji, konsumenci nie są dobrze informowani o zasadach i korzyściach ekologicznego rolnictwa, dlatego zapowiedziano szerokie kampanie informacyjne w krajach UE na temat zalet ekologicznych produktów, standardów jakości, kampanie promujące unijne logo dla tych produktów.

Zasugerowano też państwom UE wykorzystanie unijnych programów i funduszy rozwoju obszarów wiejskich na wsparcie ekologicznego rolnictwa. Komisja chce również budować zaufanie konsumentów do tego rodzaju rolnictwa poprzez określenie jego zasad, poprawę standardów produkcji i transportu czy doradztwo techniczne.

W latach 90. ekologiczne rolnictwo bardzo zyskało na znaczeniu. W 1985 roku zarejestrowana ekologiczna produkcja rolna odbywała się na łącznym obszarze 100 tys. ha (mniej niż 0,1 proc. użytków rolnych). W końcu 2002 roku było to już 4,4 mln ha, czyli 3,3 proc. użytków rolnych w UE (najwięcej w Austrii, Włoszech, Finlandii, Danii i Szwecji).

Według danych Komisji Europejskiej, Polska w 2002 roku była grubo poniżej średniej unijnej, jeżeli chodzi o wielkość obszaru upraw ekologicznych - mniej niż 0,5 proc.

Ministrowie rolnictwa krajów Unii zajmą się planem Komisji na posiedzeniu w dniach 21-22 czerwca.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę