aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja przyznała nagrody dla najbardziej ekologicznych przedsiębiorstw w Europie

22 czerwca 2010
Przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii, Belgii, Niemiec i Hiszpanii są tegorocznymi laureatami Europejskich Nagród dla Przedsiębiorstw Dbających o Środowisko. Zwycięzców ogłosił europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik podczas ceremonii wręczenia nagród, która odbyła się w ramach corocznego Zielonego Tygodnia w Brukseli. Nagrody są uznaniem dla ,,najlepszych z najlepszych" przedsiębiorstw, które już wygrały nagrody w konkursach krajowych.
Europejski komisarz ds. środowiska Janez Potočnik stwierdził: ,,Większa świadomość rzeczywistej i wrodzonej wartości środowiska pozwala nam na skuteczniejsze łączenie celów gospodarczych, społecznych i środowiskowych. Kluczową rolę w tym procesie odgrywają przedsiębiorstwa konkurujące o Europejskie Nagrody dla Przedsiębiorstw Dbających o Środowisko, wykazując wyraźnie swoje możliwości w zakresie innowacji i sens stosowania ekologicznych technologii i procesów z ekonomicznego punktu widzenia."
Nagrody są przyznawane w czterech kategoriach europejskim przedsiębiorstwom, które wnoszą szczególny wkład w zrównoważony rozwój, poprzez łączenie innowacji, rentowności ekonomicznej, dbałości o środowisko i odpowiedzialności społecznej. Laureaci zostali wybrani spośród 141 zgłoszonych przedsiębiorstw pochodzących z 24 państw członkowskich i krajów kandydujących. Jest to największa liczba zgłoszeń od czasu pierwszej edycji Europejskich Nagród dla Przedsiębiorstw Dbających o Środowisko w 1987 r. Odzwierciedla to rosnące zainteresowanie przedsiębiorstw kwestią zrównoważonego rozwoju i ich świadomość obecnych wyzwań w zakresie ochrony środowiska.
Przyznane nagrody:
Nagroda w dziedzinie zarządzania
Nagroda ta jest przyznawana przedsiębiorstwom posiadającym wyróżniającą wizję strategiczną i systemy zarządzania umożliwiające ciągłe zwiększanie ich wkładu w zrównoważony rozwój.
Laureat: The Findus Group, Zjednoczone Królestwo
    * Projekt: 'Fish for life' (,,Ryby przez całe życie"): wspieranie zrównoważonego rybołówstwa.)
    * Program ,,Fish for Life" jest programem promującym długofalową zrównoważoną przyszłość żywności morskiej. Program był początkowo realizowany przez przedsiębiorstwo Young's Seafood, obecnie zaś jest on wdrażany w całej Europie przez firmę Findus, będącą jego spółką macierzystą.
    * Komentarz jury: Inicjatywa zapewnia punkt odniesienia w dziedzinie odpowiedzialnego zarządzania zasobami rybnymi, poprzez promowanie najlepszych praktyk i dzielenie się nimi zarówno na poziomie lokalnym, jak i międzynarodowym. Kładzie się przy tym nacisk na zaangażowanie pracowników i innych zainteresowanych stron.
    * www.findusgroup.com
Nagroda za produkt
Nagroda ta jest przyznawana przedsiębiorstwom, które opracowały nowy produkt lub nową usługę wnoszące znaczny wkład w zrównoważony rozwój.
Laureat: EnergyICT, Belgia
    * Projekt: Wprowadzenie zaawansowanego systemu zarządzania energią EIServer(R) w brytyjskiej sieci Tesco.
    * Zaawansowany technologicznie system EIServer(R) łączy w sobie wszystkie istotne funkcje niezbędne do efektywnego zarządzania energią, umożliwiając sieci Tesco ograniczenie zużycia energii o 20 proc. we wszystkich sklepach na terenie Zjednoczonego Królestwa.
    * Komentarz jury: System monitorowania i kontroli energii jest stosowany przez dużego detalistę w celu osiągnięcia znacznego ograniczenia zużycia energii. Może on i powinien być stosowany przez innych.
    * www.energyict.com
Nagroda za proces
Nagroda ta jest przyznawana przedsiębiorstwom, które opracowały i stosują nową technologię produkcji wnoszącą znaczny wkład w zrównoważony rozwój.
Laureat: Zenergy Power GmbH oraz Bültmann GmbH, Niemcy
    * Projekt: Ograniczenie zużycia energii o 50 proc. poprzez zastosowanie w metalurgii magnetycznego podgrzewania kęsów w oparciu o technologię nadprzewodnikową.
    * To zastosowanie technologii nadprzewodnikowej pozwala na znaczny wzrost efektywności energetycznej w jednym z najbardziej energochłonnych procesów przy wytwarzaniu metali. Osiąga się przy tym istotne ograniczenie emisji dwutlenku węgla.
    * Komentarz jury: Zastosowanie po raz pierwszy technologii nadprzewodnikowej w procesie metalurgicznym umożliwia podgrzewanie miedzianych i aluminiowych kęsów przy wykorzystaniu 50 proc. mniej energii, tym samym przyczyniając się do zwiększenia produktywności.
    * www.zenergypower.com; www.bueltmann.com
Nagroda w dziedzinie współpracy międzynarodowej
Nagroda ta jest przyznawana przedsiębiorstwom, które stworzyły międzynarodowe partnerstwo służące wymianie wiedzy i technologii, prowadzącej do zrównoważonego wzrostu w krajach rozwijających się.
Laureat: Ferrovial, Hiszpania
    * Projekt: ,,Maji ni Uhai" (,,Woda to życie") - dostarczanie wody i zapewnianie warunków sanitarnych w regionie Serengeti w Tanzanii.
    * Projekt jest wynikiem innowacyjnej współpracy między grupą Ferrovial i organizacją pozarządową AMREF (African Medical and Research Foundation), służącej zwalczaniu ubóstwa poprzez zapewnianie dostępu do bezpiecznej wody pitnej 50 tys. mieszkańców regionu Serengeti w Tanzanii.
    * Komentarz jury: Zapewnianie dostępu do bezpiecznej wody pitnej mieszkańcom Tanzanii przyczynia się w znaczącym stopniu do podniesienia standardu życia, w szczególności kobiet i dzieci. Ta realizowana obecnie inicjatywa nadaje się do powielania i może wskazać, jak rozwiązać stały problem w pozostałych rozwijających się krajach.
    * www.ferrovial.com
Więcej informacji na temat Europejskich Nagród dla Przedsiębiorstw Dbających o Środowisko można znaleźć na stronie: ec.europa.eu/environment/awards/index_en.htm
źródło: (C) Unia Europejska, 1995-2010,www.europa.eu; ChrońmyKlimat.pl
Instytut na rzecz Ekorozwoju,www.chronmyklimat.plPOWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę