Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Łąki z fioletkiem

12 sierpnia 2003

Trzy tablice informacyjne ustawiono wczoraj na obrzeżach użytku ekologicznego Łąki Nowohuckie. Informują o tym, iż teren jest objęty ochroną, a także o wartościach przyrodniczych tego miejsca i zasadach jego ochrony.

Łąki Nowohuckie to ponad 20 zbiorowisk roślin, m.in.: łąki świeże, łąki ostrożeniowe, szuwar trzcinowy i turzycowy, łęg wierzbowy. Gnieżdżą się tu 34 gatunki ptaków, w tym należące do gatunków zagrożonych w skali Europy: derkacz, gąsiorek czy bączek. Wraz z ptakami wędrownymi doliczono się tu 69 gatunków ptaków. Są też motyle, m.in. też zagrożone w skali Polski, np. czerwończyk czy fioletek.
 
Na terenie użytku – jak przestrzegają tablice – należy zachować ciszę i nie płoszyć zwierząt, nie wolno palić tytoniu ani używać otwartego ognia, a śmieci należy zabierać ze sobą i wyrzucać poza tym terenem. Tablice mówią też o poruszaniu się po wyznaczonych trasach – jednak na razie to zalecenie nie obowiązuje, gdyż trasy są dopiero projektowane. Na odwrocie drewnianych tablic jest jeszcze wolne miejsce, które może zostać wykorzystane do umieszczenia sylwetek zwierząt czy przedstawień roślin, jakie tu występują.
 
Tablice kosztowały prawie 5 tys. złotych. Opłacają je ekolodzy – Towarzystwo na rzecz Ochrony Przyrody w Krakowie; dofinansowanie na ten cel przekazała Fundacja Inicjatyw Ekologicznych oraz Krakowski Fundusz Ochrony Przyrody. Na łąkach ma stanąć jeszcze jedna taka tablica informacyjna – w miejscu, gdzie obecnie znajdują się nielegalne działki. – Na razie planuje się te dzikie, porzucone działki, ze szpecącymi budami - zlikwidować. Wydział Skarbu negocjuje jeszcze z działkowiczami, którzy mają tam ładniejsze altany i zadbane ogródki - by tych nie likwidować w tej chwili, aby można było jeszcze przynajmniej zebrać jesienią plony. Miasto być może mogłoby też ostatecznie pozostawić część ładniejszych działek na wydzielonym fragmencie terenu – mówi Małgorzata Mrugała, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta.
 
W niedługim czasie planuje się uporządkowanie zaśmieconej i porośniętej chwastami skarpy na terenie użytku. Obecnie opracowywany jest program zagospodarowania użytku oraz najbliższego terenu wokół niego (ma być gotowy w październiku lub listopadzie). Wiadomo na pewno np., że na łąkach wytyczone zostaną ścieżki dydaktyczne (stanie się to najprawdopodobniej na wiosnę przyszłego roku) – na nich pojawią się kolejne tablice, opisujące i ukazujące na rysunkach gatunki roślin i zwierząt, które można tam spotkać. Jest przygotowana wstępna koncepcja edukacji na łąkach, myśli się o oprowadzaniu przez przewodników-wolontariuszy, np. ornitologów. Wydane też zostaną foldery o Łąkach Nowohuckich, powstanie strona internetowa o nich.
 
Wczoraj stawiający tablice zagasili ogień na Łąkach Nowohuckich – ktoś je podpalił w pewnym miejscu. – Gdyby nie szybka reakcja, spłonęłyby duże połacie, bo wszystko jest teraz bardzo wysuszone – mówi Mariusz Waszkiewicz z Towarzystwa na rzecz Ochrony Przyrody, który doglądał stawiania tablic.
 
Użytek ekologiczny Łąki Nowohuckie został ustanowiony uchwałą Rady Miasta na początku maja br. Jest to pierwszy (na razie jedyny) użytek ekologiczny, w całości leżący na terenie Krakowa.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę