informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Łatwiejszy dostęp do pieniędzy na ekologię

7 maja 2003

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska zapowiada łatwiejszy dostęp do pieniędzy na działania ekologiczne.

Fundusz obiecuje, że będzie mniej papierków, a pomoc będzie mógł uzyskać każdy, kto ma pomysł na ekologiczną inwestycję. Zainteresowani mają także krócej czekać na rozpatrzenie wniosków o dofinansowanie lub kredyt. - Postanowiliśmy przejść na system ciągłego rozpatrywania wniosków - mówi Jerzy Swatoń, prezes NFOŚiGW. Tymczasem do tej pory średni czas rozpatrywania jednego wniosku wynosił 300 dni. Długie procedury były także jedną z głównych przyczyn bardzo krytycznego wobec Funduszu raportu NIK. Dotyczył on wykorzystywania przez Polskę środków z unijnego programu pomocowego ISPA. Ma on na celu współfinansowanie dużych inwestycji w ochronie środowiska.

Bruksela przeznaczyła na ten cel ponad miliard euro dla wszystkich 10 państw kandydujących do UE. Z tej sumy Polsce co roku przypada ok. 350 mln euro.

Tymczasem NIK stwierdziła, że do tej pory na konta beneficjentów wpłynęło zaledwie 0,15% dostępnych pieniędzy.

Przedstawiciele Funduszu przypominają, że projekty realizowane w ramach programu ISPA to wieloletnie inwestycje, które całościowo można wyceniać dopiero po ich zakończeniu, a nie już w rok po rozpoczęciu, jak to zrobił NIK. Przytoczono także opinię komitetu monitorującego program ISPA, którego członkami są unijni urzędnicy. Ich zdaniem żaden z przygotowywanych projektów nie jest zagrożony.


POWIĄZANE

Utrzymanie silnego systemu kontroli ma ogromne znaczenie dla dynamicznego i szyb...

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę