Limity na zalesianie

27 stycznia 2003

Opolscy rolnicy będą musieli pogodzić się z tym, że nie dostaną zgody na zalesienie wszystkich gruntów, o które się starają. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wstępnie zgodziła się im przyznać tylko 25% limitu, o który występowali.

Do Starostwa Powiatowego w Nysie wpłynęło już 70 wniosków o zalesienie. W wielu gminach grunty są słabe, niszczone przez dziką zwierzynę i wylewające rzeczki. Za hektar pola pod zalesienie rolnik dostanie 150 zł, a jeśli odda wszystkie grunty, nawet 50% więcej.

Pieniądze przydałyby się kilkudziesięciu rolnikom ze zlikwidowanej latem Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej we Włostowej. Kilkaset hektarów przez kilka lat leżało ugorem. Niestety z 300 ha, o które wystąpiło Starostwo, Agencja przyznała pod zalesienie tylko 75 ha. Z niektórymi rolnikami będziemy starali się dojść do porozumienia, żeby już 2003 roku zalesili 50% powierzchni, w następnych latach kolejne – mówi Jacek Tarnowski, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska w Nysie. Pracownicy Starostwa Powiatowego w Nysie wystąpili do Agencji o zwiększenie limitu na ten rok do 150 ha.

Lepiej jest w Wielkopolsce, tam drzewami obsadzono już ponad 600 ha. W przedsięwzięcie zaangażowane są: starostwa, Agencja Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oni ustalają limit zalesianej powierzchni. Rolnik dostaje za darmo sadzonki i plan zalesienia. Całą resztę musi zrobić sam – informuje Ewa Hoffmann, zastępca prezesa Wojewódzkiego Funduszu OśiGW. Z ustawy o zalesianiu gruntów rolnych zadowoleni są też leśnicy.

Powiat obornicki to jeden z tych w województwie gdzie zalesiono najwięcej hektarów. Rolnik ma pewny miesięczny przychód w wysokości 150 zł/ha. Z danych wojewódzkiego funduszu Ochrony Środowiska wynika, że efekty zalesiania gruntów w roku 2002 są bardzo dobre.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę