informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Mączka do ogrzewania

10 lutego 2004

Tony zmagazynowanej mączki mięsno-kostnej jako nietoksyczny opał chcą wykorzystać producenci ceramiki budowlanej w Polsce. Bezużytecznych odpadów z ubojni nie można już dodawać do pasz dla zwierząt eksportowanych do Unii Europejskiej.

Zakaz stosowania od 1 listopada 2003 roku mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt to zarządzenie Unii Europejskiej. Jeśli Polska nie zastosuje się do niego, nie będzie mogła eksportować mięsa do krajów unijnych.

Co zrobić z prawie 200 tys. ton mączki mięsno-kostnej produkowanej i zmagazynowanej w Polsce?

Można ją wykorzystać jako nawóz mineralny lub kompost, ale to pozwoli zagospodarować tylko niewielki procent zapasów. Co z resztą? Okazuje się, że mączka może być doskonałym paliwem.

Producenci ceramiki budowlanej dyskutowali w poniedziałek o możliwościach zastosowania mączki mięsno-kostnej do opalania pieców w cegielniach. Wydajność takiego paliwa jest zbliżona do wydajności drewna. Stosowanie mączki jako dodatku do miału węglowego znacznie obniżyłoby koszty produkcji cegieł i innych wyrobów ceramicznych. Nie ma zastrzeżeń ze strony służb ochrony środowiska. Produkty uboczne spalania mączki kostnej nie są toksyczne. Dr Ryszard Dzierżatowicz z Politechniki Lubelskiej uczestniczył w próbach zastosowania tego paliwa w jednej z cegielni. Próby wypadały bardzo obiecująco.

Producenci ceramiki są w stanie zagospodarować każdą ilość wytwarzanych przez ubojnie i zakłady przetwórstwa mięsnego odpadów. Byłoby to również korzystne dla firm zajmujących się utylizacją mączki.

Wykorzystanie mączki na opał to pomysł unikalny w świecie. Cegielnie na Zachodzie stosują bowiem gaz lub olej opałowy, do którego nie można jej dodawać.


POWIĄZANE

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę