aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Mączka do ogrzewania

10 lutego 2004

Tony zmagazynowanej mączki mięsno-kostnej jako nietoksyczny opał chcą wykorzystać producenci ceramiki budowlanej w Polsce. Bezużytecznych odpadów z ubojni nie można już dodawać do pasz dla zwierząt eksportowanych do Unii Europejskiej.

Zakaz stosowania od 1 listopada 2003 roku mączek mięsno-kostnych w żywieniu zwierząt to zarządzenie Unii Europejskiej. Jeśli Polska nie zastosuje się do niego, nie będzie mogła eksportować mięsa do krajów unijnych.

Co zrobić z prawie 200 tys. ton mączki mięsno-kostnej produkowanej i zmagazynowanej w Polsce?

Można ją wykorzystać jako nawóz mineralny lub kompost, ale to pozwoli zagospodarować tylko niewielki procent zapasów. Co z resztą? Okazuje się, że mączka może być doskonałym paliwem.

Producenci ceramiki budowlanej dyskutowali w poniedziałek o możliwościach zastosowania mączki mięsno-kostnej do opalania pieców w cegielniach. Wydajność takiego paliwa jest zbliżona do wydajności drewna. Stosowanie mączki jako dodatku do miału węglowego znacznie obniżyłoby koszty produkcji cegieł i innych wyrobów ceramicznych. Nie ma zastrzeżeń ze strony służb ochrony środowiska. Produkty uboczne spalania mączki kostnej nie są toksyczne. Dr Ryszard Dzierżatowicz z Politechniki Lubelskiej uczestniczył w próbach zastosowania tego paliwa w jednej z cegielni. Próby wypadały bardzo obiecująco.

Producenci ceramiki są w stanie zagospodarować każdą ilość wytwarzanych przez ubojnie i zakłady przetwórstwa mięsnego odpadów. Byłoby to również korzystne dla firm zajmujących się utylizacją mączki.

Wykorzystanie mączki na opał to pomysł unikalny w świecie. Cegielnie na Zachodzie stosują bowiem gaz lub olej opałowy, do którego nie można jej dodawać.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę