Możemy uzyskać 4 mld euro na ochronę środowiska

2 sierpnia 2002

Jeśli Polska przygotuje do lipca 2003 r. dobre programy inwestycyjne w zakresie ochrony środowiska, to taką kwotę może otrzymać w latach 2004-2006 ze środków strukturalnych Unii Europejskiej.

Wczoraj minister środowiska Stanisław Żelichowski powiedział: – W Polsce takie programy tworzyło się dotychczas w ciągu roku. Teoretycznie mamy rok, do lipca 2003. Dodał, że w rzeczywistości czasu nie ma dużo, bo samorządowcy będą zajęci jesiennymi wyborami. 

Żelichowski widzi dwa zagrożenia, które mogą spowodować, że Polsce nie uda się uzyskać całej możliwej kwoty. – Pierwsze, to stworzenie dobrych dokumentów technicznych. A drugie zagrożenie to wkład krajowy. Musimy połączyć środki samorządów i środki będące w gestii ministra - ta bariera jest łatwiejsza do pokonania. 

Zdaniem Żelichowskiego preferowane będą programy dotyczące poprawy jakości wód, kanalizacji sanitarnych i oczyszczalni śmieci. Minister szacuje, że sama poprawa jakości wód będzie kosztowała Polskę ok. 30 mld zł. – Musimy zbudować i zmodernizować około tysiąca oczyszczalni oraz 200 wysypisk odpadów komunalnych na terenie całego kraju. Musimy też zbudować wiele kilometrów kanalizacji i spalarnię odpadów niebezpiecznych - powiedział Żelichowski.

Minister wyjaśnił, że na razie swoje odpady wozimy do innych krajów (m. in. do Danii i Holandii) przez kilka granic, płacąc olbrzymie opłaty. Wnioski dotyczące spalarni już zostały złożone, a w najbliższych dniach kierownictwo resortu zdecyduje o jej lokalizacji.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę