" "
Agrolok_280518

MPK: Autobusy napędzane biopaliwem

28 listopada 2003

W ramach eksperymentu naukowego na ulice Kielc wyjechały autobusy miejskie napędzane biopaliwem. Naukowcy zbadają wpływ paliwa z domieszką estrów oleju rzepakowego na autobusy i środowisko.

Program badawczy będzie prowadzony przez dziewięć miesięcy na dwunastu jelczach i ikarusach. W tym czasie dwa autobusy będą jeździły na stuprocentowym oleju rzepakowym, osiem na paliwie z trzydziestoprocentową domieszką estrów, a dwa pojazdy kontrolne - na czystym oleju napędowym.

Badania mają na celu ustalenie wpływu biopaliwa począwszy od bazy magazynowej, poprzez aparaturę dystrybucyjną po silniki, układ zasilania i układ wydechowy autobusów. Sprawdzone zostaną parametry pojazdów w trakcie jazdy. Zbadany zostanie również skład spalin - poinformował prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, Grzegorz Słoń.

"Jest to całościowy program naukowy, w którym uczestniczy Politechnika Warszawska i Centralne Laboratorium Nafty w Warszawie. Zakup paliwa sfinansowano ze środków Komitetu Badań Naukowych" - oznajmił prezes.

Biokomponenty sprowadzono z Niemiec, gdyż żadna z petrochemii w Polsce nie ma jeszcze czynnej linii do produkcji estrów oleju rzepakowego - dodał Słoń.

Kielczanie będą mogli poznać autobusy uczestniczące w badaniach po zapachu ... smażonych frytek.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę