informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

MPK: Autobusy napędzane biopaliwem

28 listopada 2003

W ramach eksperymentu naukowego na ulice Kielc wyjechały autobusy miejskie napędzane biopaliwem. Naukowcy zbadają wpływ paliwa z domieszką estrów oleju rzepakowego na autobusy i środowisko.

Program badawczy będzie prowadzony przez dziewięć miesięcy na dwunastu jelczach i ikarusach. W tym czasie dwa autobusy będą jeździły na stuprocentowym oleju rzepakowym, osiem na paliwie z trzydziestoprocentową domieszką estrów, a dwa pojazdy kontrolne - na czystym oleju napędowym.

Badania mają na celu ustalenie wpływu biopaliwa począwszy od bazy magazynowej, poprzez aparaturę dystrybucyjną po silniki, układ zasilania i układ wydechowy autobusów. Sprawdzone zostaną parametry pojazdów w trakcie jazdy. Zbadany zostanie również skład spalin - poinformował prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji w Kielcach, Grzegorz Słoń.

"Jest to całościowy program naukowy, w którym uczestniczy Politechnika Warszawska i Centralne Laboratorium Nafty w Warszawie. Zakup paliwa sfinansowano ze środków Komitetu Badań Naukowych" - oznajmił prezes.

Biokomponenty sprowadzono z Niemiec, gdyż żadna z petrochemii w Polsce nie ma jeszcze czynnej linii do produkcji estrów oleju rzepakowego - dodał Słoń.

Kielczanie będą mogli poznać autobusy uczestniczące w badaniach po zapachu ... smażonych frytek.


POWIĄZANE

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę