aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NIE dla żywności modyfikowanej

23 czerwca 2003

Kilkaset osób protestowało na ulicach amerykańskiego miasta Sacramento w przededniu rozpoczynającej się dzisiaj konferencji na temat żywności genetycznie modyfikowanej.

Nie chcemy jeść waszych korporacyjnych wytworów – głosiły transparenty demonstrantów. Zablokowali oni ruch uliczny i przewrócili pojemnik na śmieci przed hotelem, w którym mieszkają delegaci. Policja podała, że aresztowanych zostało 11 osób, którym zarzucono udział w nielegalnym zgromadzeniu, wandalizm i posiadanie broni.
 
W trzydniowej Konferencji Ministerialnej i Wystawie Nauki i Technologii Rolnej, której organizatorem jest amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa, wezmą udział przedstawiciele ponad 100 krajów. 
 
Konferencja odbywa się w momencie burzliwych sporów wokół żywności genetycznie modyfikowanej. USA domagają się, aby Światowa Organizacja Handlu zmusiła Unię Europejską do zniesienia zakazu żywności genetycznie modyfikowanej. Z kolei w większości krajów oraz - jak przekonują demonstranci - również w USA narasta sprzeciw wobec biotechnologii.
 
Przedstawiciele amerykańskiego ministerstwa mówią, że celem konferencji jest pomoc krajom rozwijającym się w zmniejszeniu głodu i poprawie odżywania za pomocą zaawansowanych technologii. Według nich, biotechnologia w szczególności może pomóc zmniejszyć użycie pestycydów i uzyskać lepsze zbiory, przyczynić się do ochrony środowiska i poprawy zdrowia. 
 
Ale aktywiści organizacji ekologicznych przekonują, że biotechnologia nie jest antidotum na kompleks problemów żywnościowych, z którymi borykają się kraje rozwijające. Obawiają się oni, że producenci żywności genetycznie modyfikowanej i przemysł biotechnologiczny chcą wykorzystać konferencję do poszukiwania nowych rynków zbytu.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę