Nie uda się wydać 164 milionów złotych

11 lipca 2003

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu  zaplanował 164 miliony złotych na pomoc dla tak zwanych zielonych  inwestycji. Wiele wskazuje jednak na to, że kwota ta nie zostanie  wykorzystana.

Do połowy roku pożyczono 26,4 milionów złotych. Między innymi buduje się przy ich pomocy: kanalizację sanitarną i rozbudowuje oczyszczalnię ścieków dla Margonina, Sypniewa i Radwanek, kanalizację sanitarną dla Przybysławia, Brzóstkowa, Śmiełowa i Raszewa, oczyszczalnię ścieków z kanalizacją dla Połajewa, kanalizację sanitarną wraz z przepompowniami dla Kołaczkowa, Żydowa, Sokolnik, Bieganowa i Gorazdowa, odcina się dopływ ścieków do jeziora Rogozińskiego i Wełny. W sumie, tylko w ochronie wód fundusz wspomaga 28 inwestycji.

Naszym priorytetem jest pomoc wykorzystaniu funduszy unijnych mówi Jerzy Puch, wiceprezes WFOŚiGW w Poznaniu. Niestety, Agencja Rynku Rolnego nie podpisała jeszcze memorandum na wykorzystanie transzy SAPARD-u na 2002-2003 rok. My zaplanowaliśmy pieniądze na pomoc samorządom w skorzystaniu z tych funduszy. Gminy muszą wyłożyć pieniądze, by potem otrzymać refundację. W zaistniałej sytuacji nie mogą jednak zacząć procedur przetargowych. Biorąc pod uwagę, że rozpatrywanie wniosków i przetargi ciągną się przez minimum 7 miesięcy, większość samorządów nie zdąży w bieżącym roku wykorzystać naszej  pomocy przy pozyskaniu środków unijnych.


POWIĄZANE

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu warto...

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowi...

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tys...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę