Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Nielegalna agrorafineria

6 marca 2003

Budowa pierwszej w Wielkopolsce agrorafinerii w Sławnie pod Wągrowcem stanęła pod znakiem zapytania. Jeszcze na dobre się nie zaczęła a już wkrótce może się okazać że jej w ogóle nie będzie. Na razie według przepisów budowa jest nielegalna.

Jest nielegalna bo starostwo powiatowe w Wągrowcu nie wydało na nią pozwolenia. Inwestor musiał zebrać około 40 decyzji i opinii. Wszystkie są pozytywne. Starostwo dopatrzyło się jednak braków. Zdaniem samorządowców agrorafineria ma stanąć za blisko gazociągu, mimo że zgodę na inwestycję wydał zarządzający nim Europolgaz. Toczy się postępowanie administracyjne, w wyniku którego zostanie podjęta odpowiednia decyzja. Jeżeli oczywiście żadna ze stron nie wniesie zastrzeżeń do wniosku o pozwolenie na budowę – mówi Radosław Kubicz, rzecznik Starostwa Wągrowieckiego.

Tymczasem w październiku zeszłego roku z wielka fetą wmurowano kamień węgielny pod budowę agrorafinerii. Teren pod inwestycję gmina Skoki sprzedała za blisko 800 tys. zł. Mimo braku pozwolenia na budowę Wielkopolskie Biopaliwa rozpoczęły już prace przygotowawcze. Na placu leżą elementy do budowy silosów na rzepak. Przedstawiciele Wielkopolskich Biopaliw zapowiadają, że jeśli formalności będą się przeciągać przeniosą inwestycje w inne miejsce.

Budowa ma kosztować 30 mln zł. W Agrorafinerii ma znaleźć pracę 60 osób. Zakład będzie produkował z rzepaku biokomponenty do paliw, a surowiec mają dostarczyć okoliczni rolnicy.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę