" "
Agrolok_280518

O pożytkach z grabienia, czyli walcz ze szkodnikiem

30 marca 2004

Wiosna to czas porządków. Wbrew pozorom, wygrabianie liści spod drzew to czynność, dzięki której nie tylko poprawimy wygląd naszego ogrodu, ale i możemy uchronić nasze drzewa przed szkodnikami. Specjaliści radzą: trzeba wygrabić wszystkie liście spod drzew, a następnie najlepiej je spalić. Dotyczy to zwłaszcza liści kasztanowców, które atakuje bardzo groźny szkodnik - szrotówek kasztanowcowiaczek.

Jest kilka sposobów walki ze szrotówkiem. Pierwszy - i najłatwiejszy - polega na wygrabianiu liści pod drzewami. Liście należy spalić, ponieważ szkodnik ginie dopiero w temperaturze powyżej 40 stopni Celsjusza. Larwy nie giną w niskich temperaturach, jakie zwykle panują zimą. Zabija je dopiero bardzo mocny mróz - temperatury poniżej minus 33 stopni Celsjusza.

Prostym i skutecznym sposobem ratowania drzew przed szkodnikami jest też założenie na pień opaski z folii, na którą naniesiony jest lep. Szkodnik w drodze z ziemi do korony drzewa - do liści, natrafia na przeszkodę nie do przebycia. Opaski zakłada się właśnie teraz, na wiosnę, żeby przeszkodzić szkodnikom w wędrówce.

Szkodnika można zwalczać też metodę chemiczną - za pomocą zastrzyków z żelu, który ma zwalczać zarówno szrotówka, jak i choroby grzybowe kasztanowca. Preparat wstrzykuje się w nawiercone wokół pnia otwory. Szczepionka wystarcza przynajmniej na dwa lata. Ale tu uwaga - szczepienia wykonuje się też wczesną wiosną.

Szrotówek kasztanowcowiaczek pojawił się w Polsce po raz pierwszy w 1996 r. Bardzo szybko się rozplenił - bo w jednym sezonie mogą się wykluć aż trzy pokolenia szkodnika.

Sprzymierzeńcy
Naturalnym sprzymierzeńcem w walce ze szrotówkiem są sikorki, które zjadają owady i larwy. Również inne ptaki wydziobują jaja składane przez motyle, larwy, poczwarki i gąsienice. Ekolodzy apelują więc, by pamiętać o ptakach i dokarmiać je również na przednówku, gdy nagle spada temperatura i często spada śnieg przykrywając drzewa i krzewy.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę