informacje
o stosowaniu
® zarejestrowana nazwa ADAMA Polska

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Ochrona jodły na Śląsku

15 października 2004

Okresową ochroną objął jodłę pospolitą, zanikającą w województwie śląskim, wojewoda Lechosław Jarzębski. Od 15 października br. do 15 stycznia 2005 roku nie będzie wolno wycinać w regionie dziko rosnących drzewek o wysokości do pięciu metrów, a także zbierać i przetwarzać jodeł mniejszych i handlować nimi.

Jodła od kilkunastu lat zanika w lasach województwa. Przyczyną postępującego procesu jest jej niska odporność na zanieczyszczenia powietrza. Szczególnie źle jodła znosi kwaśne deszcze.

Rozporządzenie wojewody dotyczy rodzimych, dziko rosnących drzewek. Zabronione jest ich ścinanie, niszczenie lub uszkadzanie.

Jodła pospolita była głównym gatunkiem lasów jodłowo-bukowych regla dolnego w Beskidach. Obecnie najczęściej występuje pojedynczo. Jedyne pozostałości dawnych lasów jodłowych to kilka hektarów lasu na zboczach Równicy w Beskidzie Śląskim, a także w Ujsołach i Jeleśni w Beskidzie Żywieckim. Jodła występuje też w lasach podgórskich i wyżynnych województwa śląskiego, m.in. na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej.

W województwie śląskim nie ma już jodłowych drzewostanów nasiennych. Dlatego na stanowiska jej pierwotnego występowania wprowadza się jodłę sztucznie. Nasiona pochodzą z drzew rosnących w Małopolsce w okolicach dawnego województwa nowosądeckiego.


POWIĄZANE

Doceńmy rolę pszczół, które są tak ważne dla procesu zapylania roślin jadalnych,...

Czterech rolników pochodzących z regionu województwa łódzkiego bierze udział w p...

- Priorytetowo traktujemy produkcję żywności wysokiej jakości i w tym kontekście...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę