aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ochrona środowiska w nowej ustawie medialnej

7 kwietnia 2009
Koalicja Klimatyczna wystosowała apel o wpisanie do ustawy medialne obowiązku promowania ochrony środowiska oraz ształtowania proekologicznych postaw przez publiczne środki masowego przekazu. 2 kwietnia 2009 r. apel został wysłany do Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz do Marszałka i Wicemarszałków Sejmu i Klubów Poselskich.
Obowiązek promowania ochrony środowiska przez Rzeczpospolitą Polską wynika z zapisów art. 5 Konstytucji RP. Jednocześnie warto zaznaczyć, że lata 2005-2014 zostały ogłoszone przez UNESCO Dekadą Edukacji na rzecz Zrównoważonego Rozwoju. W tym okresie głównym celem powinna być integracja zasad i wartości zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach edukacji i oświaty oraz stałe podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa. W Polsce świadomość ekologiczna jest niepokojąco niska. Badania wskazują natomiast na istnienie ścisłej zależności między stanem wiedzy społeczeństwa a sposobem przedstawiania problemów ekologicznych w mediach. Z tego też względu środki masowego przekazu zostały zobowiązane do kształtowania pozytywnego stosunku społeczeństwa do ochrony środowiska oraz popularyzowania zasady tej ochrony w publikacjach i audycjach (na mocy ustawy Prawo Ochrony Środowiska, art. 78, tekst jednolity z 27.04.2001, z późniejszymi zmianami oraz Narodowej Strategii Edukacji kologicznej "Przez edukację do Zrównoważonego Rozwoju", pkt 2.10). Zadania te powinny realizować szczególnie media publiczne.Dlatego też pisanie promowania ochrony środowiska do zadań mediów publicznych jest bezwzględnie konieczne. Przyczyni się bowiem do budowania świadomego ekologicznie społeczeństwa, stworzenia proekologicznych wzorców zachowań, a także do zwiększenia aktywności pozwalającej na poprawę jakości życia obecnych i przyszłych pokoleń.
"Wpisanie do ustawy punktu o obowiązku upowszechniania problematyki ochrony środowiska oraz kształtowania  proekologicznych postaw w społeczeństwie zbliży nas do stworzenia w mediach publicznych pasma ekologicznego - podkreśla Anna Drążkiewicz z Koalicji Klimatycznej -  Zależy nam na wprowadzeniu do ramówek nowych projektów i programów o tematyce ekologicznej oraz zapewnienie ich emisji w czasie największej oglądalności i słuchalności."POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę