Odsprzedaż energii odnawialnej nie będzie możliwa

21 lutego 2003

Nowe rozporządzenie MGPiPS uniemożliwi odsprzedaż energii odnawialnej.

W lipcu bieżącego roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministerstwa Gospodarki Pracy i Polityki Społecznej, które spowoduje, że zakłady dystrybucyjne nie będą mogły odsprzedawać energii odnawialnej – poinformował w czwartek Zbigniew Kamieński z resortu gospodarki.

Projekt rozporządzenia w najbliższym czasie trafi do uzgodnień międzyresortowych – powiedział Kamieński. Rozporządzenie wejdzie w życie 1 lipca 2003 roku, co skorelowane będzie z terminem obowiązywania taryf dla spółek dystrybucyjnych – dodał.

W Polsce zakłady energetyczne muszą kupować energię ze źródeł odnawialnych i niekonwencjonalnych, między innymi z elektrowni wiatrowych i wodnych. Z roku na rok nałożony na nie limit zakupu jest wyższy i w 2010 roku ma osiągnąć poziom 7,5%. Obecnie udział energii odnawialnej w łącznej sprzedaży zakładów energetycznych wynosi około 2%. Zakłady dystrybucyjne niechętnie kupują tę energię, ponieważ jest ona droższa od zwykłej, pochodzącej np. z elektrowni węglowych. Dotychczas zdarzało się, że spółki dystrybucyjne, aby wykazać, że wprowadzały do obrotu "zieloną energię", kupowały ją, a następnie odsprzedawały. Nowe rozporządzenie MGPiPS, które zastąpi poprzednie z grudnia 2000 roku ma wyeliminować ten proceder.


POWIĄZANE

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdza obecnie poprawność kontroli żywności e...

Powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, przy Krajowej Izbie Gospodarczej....

Giba, legendarny brazylijski siatkarz, będzie promować polskie produkty z branży...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę