Agrolok_280518

Organizacja rynku biopaliw w Wielkopolsce

26 lipca 2002

Spółka Wielkopolskie Biopaliwa zamierza wydać do końca 2004 r. około 60 mln zł na stworzenie w regionie kompleksowego systemu produkcji ekopaliwa oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Projekt przygotowany przez spółkę Wielkopolskie Biopaliwa (WB), utworzona przez Grupę Kapitałową Katel-Unitel oraz Eko-Zec, ma polegać na wykorzystaniu rzepaku jako surowca do produkcji ekopaliwa (estru metylowego) oraz zagospodarowaniu surowca do produkcji słomy rzepakowej i wierzby, w celu produkcji alternatywnych źródeł energii cieplnej. Obecnie WB koncentrują się na pozyskaniu nowych akcjonariuszy spośród samorządów terytorialnych i organizacji finansowania przedsięwzięcia.

Szacujemy, że koszty projektu wyniosą około 60 mln zł. Chcemy zamknąć inwestycję do końca 2004 r. – mówi Marek Nejmański, przedstawiciel spółki WB, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Według niego, pieniądze na realizację projektu będą pochodziły ze środków własnych spółki, kredytów bankowych i  krajowych oraz europejskich funduszy pomocowych.

Partnerami projektu mają być gminy z północno-wschodniej Wielkopolski. Związek gmin Wielkopolskie Pojezierze (WP) zrzeszający 18 samorządów lokalnych jest zainteresowany realizacją projektu. Samorządy chcą wnieść do spółki grunty i nieruchomości, które stanowić będą podstawę materialną jej działania.

Na tych terenach chcemy stworzyć lokalne bazy, w których powstaną agrocentra, obsługujące wielkopolski rynek rzepaku. W nich funkcjonowałyby trzy tłocznie oleju rzepakowego, a wyprodukowany przez nie surowiec przerabiany byłby przez agrorafinerię, o mocy produkcyjnej obliczonej na 30 tys. ton estru metylowego rocznie – tłumaczy Zbigniew Chrzanowski ze spółki WB.

Przedstawiciele WB podkreślają jednak, że realizacja projektu jest w dużym stopniu uzależniona od przyjęcia przez Sejm nowej ustawy dotyczącej organizacji rynku paliw, co ma nastąpić w październiku.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę