aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Organizacja rynku biopaliw w Wielkopolsce

26 lipca 2002

Spółka Wielkopolskie Biopaliwa zamierza wydać do końca 2004 r. około 60 mln zł na stworzenie w regionie kompleksowego systemu produkcji ekopaliwa oraz wykorzystanie alternatywnych źródeł energii.

Projekt przygotowany przez spółkę Wielkopolskie Biopaliwa (WB), utworzona przez Grupę Kapitałową Katel-Unitel oraz Eko-Zec, ma polegać na wykorzystaniu rzepaku jako surowca do produkcji ekopaliwa (estru metylowego) oraz zagospodarowaniu surowca do produkcji słomy rzepakowej i wierzby, w celu produkcji alternatywnych źródeł energii cieplnej. Obecnie WB koncentrują się na pozyskaniu nowych akcjonariuszy spośród samorządów terytorialnych i organizacji finansowania przedsięwzięcia.

Szacujemy, że koszty projektu wyniosą około 60 mln zł. Chcemy zamknąć inwestycję do końca 2004 r. – mówi Marek Nejmański, przedstawiciel spółki WB, jeden z inicjatorów przedsięwzięcia. Według niego, pieniądze na realizację projektu będą pochodziły ze środków własnych spółki, kredytów bankowych i  krajowych oraz europejskich funduszy pomocowych.

Partnerami projektu mają być gminy z północno-wschodniej Wielkopolski. Związek gmin Wielkopolskie Pojezierze (WP) zrzeszający 18 samorządów lokalnych jest zainteresowany realizacją projektu. Samorządy chcą wnieść do spółki grunty i nieruchomości, które stanowić będą podstawę materialną jej działania.

Na tych terenach chcemy stworzyć lokalne bazy, w których powstaną agrocentra, obsługujące wielkopolski rynek rzepaku. W nich funkcjonowałyby trzy tłocznie oleju rzepakowego, a wyprodukowany przez nie surowiec przerabiany byłby przez agrorafinerię, o mocy produkcyjnej obliczonej na 30 tys. ton estru metylowego rocznie – tłumaczy Zbigniew Chrzanowski ze spółki WB.

Przedstawiciele WB podkreślają jednak, że realizacja projektu jest w dużym stopniu uzależniona od przyjęcia przez Sejm nowej ustawy dotyczącej organizacji rynku paliw, co ma nastąpić w październiku.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę