Adama_poleposition_15.03_30.04

Ósma biogazownia rolnicza Poldanoru otwarta!

28 września 2011
23 września 2011 r. w Giżynie w województwie zachodniopomorskim odbyło się uroczyste otwarcie nowej biogazowni rolniczej firmy Poldanor. W uroczystości udział wzięli m.in.  Radca prawny w Ambasadzie Królestwa Danii w Polsce – pan Flemming Duus Mathiesen, Wiceminister Środowiska – pan Stanisław Gawłowski,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pan Andrzej Butra, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – pan Jan Krawczuk oraz przedstawiciele gminy Kalisz Pomorski i powiatu drawskiego.

Poldanor SA to lider na polskim rynku biogazowni rolniczych oraz jeden z największych producentów rolnych w Polsce. Najnowsza biogazownia Poldanoru w Giżynie to już ósma tego typu inwestycja w Polsce i trzecią w województwie zachodniopomorskim. W najbliższych latach firma ma w planach budowę kolejnych 5 biogazowni.

Biogazownia rolnicza w Giżynie służy do produkcji biogazu i wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. Jako surowiec energetyczny stosowana jest gnojowica trzody chlewnej wymieszana z komponentami uzupełniającymi: kiszonka kukurydziana oraz produkty i półprodukty produkcji roślinnej i produkcji pasz. Wyprodukowana energia elektryczna jest częściowo wykorzystywana na potrzeby technologiczne biogazowni (5÷10%) i pobliskiej fermy trzody chlewnej (10÷15%), natomiast pozostała część (75÷85%) jest sprzedawana do koncernu energetycznego. Energia cieplna uzyskiwana z chłodzenia silnika służy do procesów technologicznych biogazowni oraz będzie zużywana przez fermę oraz ewentualnych odbiorców zewnętrznych.

„Otwierając kolejną biogazownię konsekwentnie realizujemy naszą misję. Jej istotnym elementem jest efektywna i odpowiedzialna produkcja rolna z poszanowaniem środowiska. Wprowadzamy nowoczesne i przyjazne dla otoczenia technologie, a naszym celem jest zbudowanie biogazowni przy większości naszych ferm hodowlanych. Dzięki temu chcemy jak najlepiej jednocześnie zaspokajać dwie bardzo ważne potrzeby konsumentów: bezpieczna żywność i energia ze źródeł odnawialnych” - powiedział Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Poldanor SA.

W skład biogazowni rolniczej Giżyno w obrębie Pomierzyn wchodzą następujące obiekty:
·                     plac na komponenty
·                     zbiornik wstępny  950,0  m3
·                     zbiornik fermentacyjny nr 1  -    3 884,0  m3
·                     zbiornik fermentacyjny nr 2  -    3 884,0  m3
·                     zbiornik pofermentacyjny  -    2 490,0  m3
·                     budynek techniczny
·                     budynek pomp
·                     system oczyszczania biogazu
·                     chłodnica
·                     stacja transformatorowa biogazowni
·                     zbiornik bezodpływowy na ścieki
·                     agregat prądotwórczy o mocy  - 1063 kWe i 1103 kWt
·                     kocioł grzewczy o mocy    -  1200 kW

 

Oprócz głównych obiektów uzupełniającymi elementami zagospodarowania terenu są:
studnie i zbiorniki pomocnicze, drogi dojazdowe, sieci przesyłowe i przyłącza. Zbiornik dwukomorowy na gnojowicę zostanie wykorzystany do magazynowania i przechowywania nawozu organicznego ze zbiornika pofermentacyjnego. Dodatkowo będzie on pełnił funkcję zbiornika awaryjnego, gdzie w przypadku awarii przekazana zostanie cała zawartość uszkodzonego lub nieszczelnego zbiornika biogazowni.

Roczny wsad do biogazowni rolniczej Giżyno wynosi:
·         wsad gnojowicy do 18 250 ton/rok
·         wsad kiszonki kukurydzianej do 23 725 ton/rok

Roczna produkcja biogazowni rolniczej Giżyno:
·         biogaz około 4 015 000 m3
·         energia elektryczna około 9 311 880 kWh
·         energia cieplna około 9 662 280 kWh
 
Jednym z priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Polski są obecnie kwestie budowy biogazowni rolniczych jako źródeł energii odnawialnej. Zakłady produkujące czystą energię są przyjazne środowisku, gdyż przyczyniają się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pomagają zdywersyfikować źródła zaopatrzenia w energię. Roczna, szacowana redukcja gazów cieplarnianych CO2 biogazowni rolniczej Giżyno wynosi 26 000 ton rocznie.
 

Poldanor SA:
Spółka prowadzi działalność od kwietnia 1994 r. Podstawową działalnością firmy jest chów i hodowla trzody chlewnej oraz uprawa roślin, a także produkcja energii odnawialnej w biogazowniach rolniczych. Główną bazę dla prowadzonej przez spółkę działalności stanowią wydzierżawione od Agencji Nieruchomości Rolnych byłe Państwowe Gospodarstwa Rolne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Spółka prowadzi hodowlę trzody chlewnej w ponad 30 fermach oraz produkuje pasze w nowoczesnej wytwórni pasz w Koczale. Powierzchnia użytkowanych gruntów wynosi prawie 15 000 ha. Spółka zatrudnia ponad 500 osób, a jej obroty wynoszą ponad 200 mln PLN.

Poldanor SA, prowadząc działalność w oparciu o filozofię zrównoważonego rolnictwa i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, zwraca szczególną uwagę na dobrostan zwierząt, dba o środowisko naturalne i angażuje się w sprawy lokalnej społeczności. Od kilku lat spółka co roku zostaje laureatem programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.POWIĄZANE

Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne (Feedback mechanism) projektu ...

Nadchodzi nowa era transformacji WPR oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejs...

Sektor rolnictwa ekologicznego nieustannie się powiększa - areał przeznaczony po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę