aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Ósma biogazownia rolnicza Poldanoru otwarta!

28 września 2011
23 września 2011 r. w Giżynie w województwie zachodniopomorskim odbyło się uroczyste otwarcie nowej biogazowni rolniczej firmy Poldanor. W uroczystości udział wzięli m.in.  Radca prawny w Ambasadzie Królestwa Danii w Polsce – pan Flemming Duus Mathiesen, Wiceminister Środowiska – pan Stanisław Gawłowski,  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi – pan Andrzej Butra, Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego – pan Jan Krawczuk oraz przedstawiciele gminy Kalisz Pomorski i powiatu drawskiego.

Poldanor SA to lider na polskim rynku biogazowni rolniczych oraz jeden z największych producentów rolnych w Polsce. Najnowsza biogazownia Poldanoru w Giżynie to już ósma tego typu inwestycja w Polsce i trzecią w województwie zachodniopomorskim. W najbliższych latach firma ma w planach budowę kolejnych 5 biogazowni.

Biogazownia rolnicza w Giżynie służy do produkcji biogazu i wytwarzania energii elektrycznej oraz cieplnej. Jako surowiec energetyczny stosowana jest gnojowica trzody chlewnej wymieszana z komponentami uzupełniającymi: kiszonka kukurydziana oraz produkty i półprodukty produkcji roślinnej i produkcji pasz. Wyprodukowana energia elektryczna jest częściowo wykorzystywana na potrzeby technologiczne biogazowni (5÷10%) i pobliskiej fermy trzody chlewnej (10÷15%), natomiast pozostała część (75÷85%) jest sprzedawana do koncernu energetycznego. Energia cieplna uzyskiwana z chłodzenia silnika służy do procesów technologicznych biogazowni oraz będzie zużywana przez fermę oraz ewentualnych odbiorców zewnętrznych.

„Otwierając kolejną biogazownię konsekwentnie realizujemy naszą misję. Jej istotnym elementem jest efektywna i odpowiedzialna produkcja rolna z poszanowaniem środowiska. Wprowadzamy nowoczesne i przyjazne dla otoczenia technologie, a naszym celem jest zbudowanie biogazowni przy większości naszych ferm hodowlanych. Dzięki temu chcemy jak najlepiej jednocześnie zaspokajać dwie bardzo ważne potrzeby konsumentów: bezpieczna żywność i energia ze źródeł odnawialnych” - powiedział Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Poldanor SA.

W skład biogazowni rolniczej Giżyno w obrębie Pomierzyn wchodzą następujące obiekty:
·                     plac na komponenty
·                     zbiornik wstępny  950,0  m3
·                     zbiornik fermentacyjny nr 1  -    3 884,0  m3
·                     zbiornik fermentacyjny nr 2  -    3 884,0  m3
·                     zbiornik pofermentacyjny  -    2 490,0  m3
·                     budynek techniczny
·                     budynek pomp
·                     system oczyszczania biogazu
·                     chłodnica
·                     stacja transformatorowa biogazowni
·                     zbiornik bezodpływowy na ścieki
·                     agregat prądotwórczy o mocy  - 1063 kWe i 1103 kWt
·                     kocioł grzewczy o mocy    -  1200 kW

 

Oprócz głównych obiektów uzupełniającymi elementami zagospodarowania terenu są:
studnie i zbiorniki pomocnicze, drogi dojazdowe, sieci przesyłowe i przyłącza. Zbiornik dwukomorowy na gnojowicę zostanie wykorzystany do magazynowania i przechowywania nawozu organicznego ze zbiornika pofermentacyjnego. Dodatkowo będzie on pełnił funkcję zbiornika awaryjnego, gdzie w przypadku awarii przekazana zostanie cała zawartość uszkodzonego lub nieszczelnego zbiornika biogazowni.

Roczny wsad do biogazowni rolniczej Giżyno wynosi:
·         wsad gnojowicy do 18 250 ton/rok
·         wsad kiszonki kukurydzianej do 23 725 ton/rok

Roczna produkcja biogazowni rolniczej Giżyno:
·         biogaz około 4 015 000 m3
·         energia elektryczna około 9 311 880 kWh
·         energia cieplna około 9 662 280 kWh
 
Jednym z priorytetów zarówno Unii Europejskiej, jak i Polski są obecnie kwestie budowy biogazowni rolniczych jako źródeł energii odnawialnej. Zakłady produkujące czystą energię są przyjazne środowisku, gdyż przyczyniają się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pomagają zdywersyfikować źródła zaopatrzenia w energię. Roczna, szacowana redukcja gazów cieplarnianych CO2 biogazowni rolniczej Giżyno wynosi 26 000 ton rocznie.
 

Poldanor SA:
Spółka prowadzi działalność od kwietnia 1994 r. Podstawową działalnością firmy jest chów i hodowla trzody chlewnej oraz uprawa roślin, a także produkcja energii odnawialnej w biogazowniach rolniczych. Główną bazę dla prowadzonej przez spółkę działalności stanowią wydzierżawione od Agencji Nieruchomości Rolnych byłe Państwowe Gospodarstwa Rolne w woj. pomorskim i zachodniopomorskim. Spółka prowadzi hodowlę trzody chlewnej w ponad 30 fermach oraz produkuje pasze w nowoczesnej wytwórni pasz w Koczale. Powierzchnia użytkowanych gruntów wynosi prawie 15 000 ha. Spółka zatrudnia ponad 500 osób, a jej obroty wynoszą ponad 200 mln PLN.

Poldanor SA, prowadząc działalność w oparciu o filozofię zrównoważonego rolnictwa i społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw, zwraca szczególną uwagę na dobrostan zwierząt, dba o środowisko naturalne i angażuje się w sprawy lokalnej społeczności. Od kilku lat spółka co roku zostaje laureatem programu „Przedsiębiorstwo Fair Play”.POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę