Pat trwa.

19 marca 2007
W minionym tygodniu zgodnie z zapowiedzią premiera miały być przedstawione nowe zasady zwolnienia biopaliw z podatku akcyzowego. Miało to uczynić ich produkcję opłacalną. Nowych stawek akcyzy nie ma, natomiast jest pomysł zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Prace pewnie potrwają. Kiedy zatem na stacjach benzynowych pojawią się pierwsze biopaliwa ?

Walka o zapewnienie warunków opłacalności produkcji biopaliw wcale nie zakończyła się w mijającym tygodniu. Wszystko wskazywało na to, że w miniony wtorek premier przedstawi nowe zasady naliczania podatku akcyzowego, co mogłoby uczynić produkcję biopaliw opłacalną.

Tymczasem okazało się, że został jedynie załagodzony konflikt miedzy ministrami finansów i rolnictwa. Na pewno nie na takie rozwiązanie czekali zainteresowani produkcją biopaliw - plantatorzy i przemysł przetwórczy. Kolejnym pomysłem który ma spowodować rozpoczęcie możliwej od 1 stycznia produkcji jest zmiana ustawy o podatku akcyzowym. Zapowiedź szybkiego wprowadzenia zmian do ustawy napawa optymizmem, ale jednocześnie budzi wiele obaw. Prace potrwają.

Jaki kształt będzie miała ustawa? Kiedy wejdzie w życie? Czy będzie to projekt PSL, Samoobrony czy Krajowej Izby Biopaliw? Jak sprawić aby przygotowane do produkcji rafinerie, zakłady przetwórcze i pojedynczy rolnicy mogli wreszcie rozpocząć produkcję?
 

POWIĄZANE

We wtorek 13 marca zostało ogłoszone rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju...

Europejski Trybunał Obrachunkowy sprawdza obecnie poprawność kontroli żywności e...

Powstała Krajowa Rada Rolnictwa Ekologicznego, przy Krajowej Izbie Gospodarczej....


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę