Adama_poleposition_15.03_30.04

Pat trwa.

19 marca 2007
W minionym tygodniu zgodnie z zapowiedzią premiera miały być przedstawione nowe zasady zwolnienia biopaliw z podatku akcyzowego. Miało to uczynić ich produkcję opłacalną. Nowych stawek akcyzy nie ma, natomiast jest pomysł zmiany ustawy o podatku akcyzowym. Prace pewnie potrwają. Kiedy zatem na stacjach benzynowych pojawią się pierwsze biopaliwa ?

Walka o zapewnienie warunków opłacalności produkcji biopaliw wcale nie zakończyła się w mijającym tygodniu. Wszystko wskazywało na to, że w miniony wtorek premier przedstawi nowe zasady naliczania podatku akcyzowego, co mogłoby uczynić produkcję biopaliw opłacalną.

Tymczasem okazało się, że został jedynie załagodzony konflikt miedzy ministrami finansów i rolnictwa. Na pewno nie na takie rozwiązanie czekali zainteresowani produkcją biopaliw - plantatorzy i przemysł przetwórczy. Kolejnym pomysłem który ma spowodować rozpoczęcie możliwej od 1 stycznia produkcji jest zmiana ustawy o podatku akcyzowym. Zapowiedź szybkiego wprowadzenia zmian do ustawy napawa optymizmem, ale jednocześnie budzi wiele obaw. Prace potrwają.

Jaki kształt będzie miała ustawa? Kiedy wejdzie w życie? Czy będzie to projekt PSL, Samoobrony czy Krajowej Izby Biopaliw? Jak sprawić aby przygotowane do produkcji rafinerie, zakłady przetwórcze i pojedynczy rolnicy mogli wreszcie rozpocząć produkcję?
 

POWIĄZANE

Jak zauważyli przedstawiciele AGROunii "polskie rolnictwo ekologiczne i naturaln...

Komisja Europejska prowadzi konsultacje społeczne (Feedback mechanism) projektu ...

Nadchodzi nowa era transformacji WPR oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejs...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę