CTR_80917

PHARE: zalesienie i ochrona środowiska

3 lutego 2004

Zakończony właśnie Program Rolnośrodowiskowy i Zalesieniowy PHARE został wykonany w 90 proc. – stwierdził Bruno Dethomas, szef przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Polska musi jeszcze zakończyć wdrażanie systemu IACS, ulepszyć system przepływu informacji pomiędzy Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zgłosić ARiMR jako agencję płatniczą oraz zwiększyć dostęp do informacji. Bez wykonania tych zadań nie zostaną uruchomione wypłaty funduszy.

– Doświadczenie innych krajów pokazuje, że machina związana z wykorzystaniem funduszy przyspiesza w trakcie realizacji, a przełom następuje w ciągu 2 lat – wyjaśnia Anna Liro, zastępca dyrektora departamentu rozwoju obszarów wiejskich w resorcie rolnictwa.

W ramach zakończonego dziś Programu Zalesieniowego PHARE wyszkolono 460 doradców leśnych, którzy pomogą rolnikom stworzyć plan, niezbędny do złożenia wniosku o przystąpienie do programu. Koszty przygotowania planu będą pokrywane z programu sektorowego. Jednocześnie trwają prace nad nowymi rozwiązaniami ustawowymi, pozwalającymi rolnikom dostawać dopłaty w formie trzech premii. Pierwsza byłaby za wykonanie zalesienia i pokrywałaby 80 proc. poniesionych kosztów.

Z kolei Program Rolnośrodowiskowy wyszkolił 250 doradców. – W tym półroczu planujemy jeszcze podwoić ich liczbę – dodaje Anna Liro. Będą oni pomagali rolnikom w zaplanowaniu i podjęciu działań proekologicznych polegających m.in. na wprowadzeniu międzyplonów czy racjonalizacji nawożenia. Dopłaty z tego tytułu mogą dochodzić nawet do 1600 zł do hektara. Jeden ze współrealizatorów programu, Eric Thebault, podkreślił, że dopłaty z tytułu przystąpienia do jednego z programów mogą stanowić istotną część dochodu rolnika, np. we Francji dochodzą do 30 proc. W ramach obu programów zostały też opracowane procedury przygotowania, składania i przetwarzania wniosków. Niestety, opóźnia się ich publikacja, ale MRiRW zapewnia, że będą dostępne w lutym tego roku.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 13 września 2017 r., dotyczące utworz...

Do Komisji Europejskiej wpłynęły petycje od organizacji zrzeszających producentó...

Francuska federacja rolnictwa ekologicznego twierdzi, że wspólna polityka rolna ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę