CTR_80917

Ratunek dla naszego globu

19 stycznia 2009
Nie od dziś wiadomo, że rozrzutnie wydajemy kapitał ekologiczny Ziemi, poczynając od ropy naftowej i innych surowców mineralnych, a na wodzie i drzewach kończąc. "Newsweek" poprosił kilkudziesięciu myślicieli, aby opowiedzieli o swoich pomysłach na rozwiązanie tego problemu - oto niektóre pomysły:
Popularyzacja ekologii:
Póki moda na towary "ekologiczne" będzie dotyczyła wyłącznie osób zamożnych, korzyści z niej będą stosunkowo niewielkie. Dlatego właśnie Adam Werbach, dyrektor światowy Saatchi & Saatchi, we współpracy z wielkimi koncernami stara się "uekologicznić" ich najważniejsze marki. Weźmy taki proszek jak "Tide Coldwater", który jest przeznaczony do prania w zimnej wodzie - t ,,To jest przełomowy artykuł chemii gospodarczej. Gdyby wszyscy zamiast prać w ciepłej wodzie, prali w zimnej, to tylko ta jedna zmiana w Stanach Zjednoczonych byłaby odpowiedzialna za 8% celów wyznaczonych przez protokół z Kioto - co miałoby znaczenie, gdybyśmy w ogóle ten protokół podpisali" - mówi Werbach.
Klimat się liczy: na przedsiębiorstwa ekologiczne można głosować pieniędzmi:
Gari Hirshberg wciąż zastanawia się, w jaki sposób uczynić swoje przedsiębiorstwo Stonyfield Farm wytwarzające ekologiczne jogurty, jeszcze bardziej ekologicznym. Nie używa żadnych trujących chemikaliów, ma największy w stanie New Hampshire zestaw baterii słonecznych, a wszystkie odpady z produkcji jogurtów zamiast wylewać jako ścieki prW ubiegłym roku uruchomił stronę internetową ClimateCounts.org, na której ocenia wielkie korporacje - od Pepsi do Microsoftu - na podstawie 22 kryteriów, od wywieranego przez nie "śladu węglowego" [emisji CO2], zmniejszania emisji innych substancji i wspierania "proklimatycznego" prawodawstwa. Wyniki, które aktualizuje się corocznie, są zaskakujące. Jego własne przedsiębiorstwo Stonyfield Farm uzyskało tylko 63 punkty na 100 możliwych - ale i tak znalazło się w czołówce. Koncern Apple, mimo modnego wizerunku, zdobył zaledwie 2 punkty - ,,Przed nami długa droga" - mówi Hishberg. Ma jednak nadzieję, że konsumenci będą chętniej kupować wyroby tych przedsiębiorstw, które dbają o środowisko."Musimy przestać traktować Ziemię, jakby była naszą wyłączną własnością, a jej jedynym celem zwiększanie naszych zysków".
Ekologiczne pola golfowe:
nie każde pole golfowe wyrządza szkody w środowisku naturalnym.Gdy Mark Kuhn wczesnym rankiem przychodzi do pracy wita go "symfonia przyrody", jak sam to określa: ćwierkania, gwizdy i piski epoletników krasnoskrzydłych, błękitników, nadobniczek, dzwońców i myszołowów rdzawosternych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby pracował w rezerwacie przyrody, ale wcale tak nie jest. Jest dyrektorem klubu golfowego Baltusrol w Springfield, stan Nowy Jork. Właścicieli pól golfowych oskarża się, że używają mnóstwo pestycydów i marnują mnóstwo wody. Ale klub Baltusrol należy do grupy 516 pól golfowych w Stanach Zjednoczonych (co stanowi 4% całkowitej liczby w kraju), które uzyskały certyfikat "rezerwatu Audubon", przyznawany przez organizację Audubon International. Spełnienie warunków przyznania certyfikatu wymaga trzech lat zabiegów - mówi Joellen Zeh, zarządzająca programem organizacji tych rezerwatów. Należy przekształcić około 9 hektarów trawnika na obrzeżach pola na siedlisko dla zwierząt - ,,Tych 9 hektarów nie trzeba codziennie czy co tydzień podlewać, odwadniać, nawozić lub kosić" - wyjaśnia.
Z badania przeprowadzonego kilka lat temu wynika, że 82% pól golfowych, które zorganizowały rezerwaty, zmniejszyło zużycie pestycydów, a 92% używa środków o łagodniejszym działaniu. Równocześnie 99% kierowników pól golfowych twierdzi, że warunki dla grających nie pogorszyły się, a często wręcz polepszyły. Teraz, gdy Kuhn słyszy zażalenie, że koło dołka numer siedem rośnie jakiś chwast czy oset, pokazuje graczowi dzwońce siedzące na łodydze i wydziobujące ziarenka. Gracz z reguły daje się nawrócić.


POWIĄZANE

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu KRIR z 13 września 2017 r., dotyczące utworz...

Do Komisji Europejskiej wpłynęły petycje od organizacji zrzeszających producentó...

Francuska federacja rolnictwa ekologicznego twierdzi, że wspólna polityka rolna ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę