aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Ratunek dla naszego globu

19 stycznia 2009
Nie od dziś wiadomo, że rozrzutnie wydajemy kapitał ekologiczny Ziemi, poczynając od ropy naftowej i innych surowców mineralnych, a na wodzie i drzewach kończąc. "Newsweek" poprosił kilkudziesięciu myślicieli, aby opowiedzieli o swoich pomysłach na rozwiązanie tego problemu - oto niektóre pomysły:
Popularyzacja ekologii:
Póki moda na towary "ekologiczne" będzie dotyczyła wyłącznie osób zamożnych, korzyści z niej będą stosunkowo niewielkie. Dlatego właśnie Adam Werbach, dyrektor światowy Saatchi & Saatchi, we współpracy z wielkimi koncernami stara się "uekologicznić" ich najważniejsze marki. Weźmy taki proszek jak "Tide Coldwater", który jest przeznaczony do prania w zimnej wodzie - t ,,To jest przełomowy artykuł chemii gospodarczej. Gdyby wszyscy zamiast prać w ciepłej wodzie, prali w zimnej, to tylko ta jedna zmiana w Stanach Zjednoczonych byłaby odpowiedzialna za 8% celów wyznaczonych przez protokół z Kioto - co miałoby znaczenie, gdybyśmy w ogóle ten protokół podpisali" - mówi Werbach.
Klimat się liczy: na przedsiębiorstwa ekologiczne można głosować pieniędzmi:
Gari Hirshberg wciąż zastanawia się, w jaki sposób uczynić swoje przedsiębiorstwo Stonyfield Farm wytwarzające ekologiczne jogurty, jeszcze bardziej ekologicznym. Nie używa żadnych trujących chemikaliów, ma największy w stanie New Hampshire zestaw baterii słonecznych, a wszystkie odpady z produkcji jogurtów zamiast wylewać jako ścieki prW ubiegłym roku uruchomił stronę internetową ClimateCounts.org, na której ocenia wielkie korporacje - od Pepsi do Microsoftu - na podstawie 22 kryteriów, od wywieranego przez nie "śladu węglowego" [emisji CO2], zmniejszania emisji innych substancji i wspierania "proklimatycznego" prawodawstwa. Wyniki, które aktualizuje się corocznie, są zaskakujące. Jego własne przedsiębiorstwo Stonyfield Farm uzyskało tylko 63 punkty na 100 możliwych - ale i tak znalazło się w czołówce. Koncern Apple, mimo modnego wizerunku, zdobył zaledwie 2 punkty - ,,Przed nami długa droga" - mówi Hishberg. Ma jednak nadzieję, że konsumenci będą chętniej kupować wyroby tych przedsiębiorstw, które dbają o środowisko."Musimy przestać traktować Ziemię, jakby była naszą wyłączną własnością, a jej jedynym celem zwiększanie naszych zysków".
Ekologiczne pola golfowe:
nie każde pole golfowe wyrządza szkody w środowisku naturalnym.Gdy Mark Kuhn wczesnym rankiem przychodzi do pracy wita go "symfonia przyrody", jak sam to określa: ćwierkania, gwizdy i piski epoletników krasnoskrzydłych, błękitników, nadobniczek, dzwońców i myszołowów rdzawosternych. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby pracował w rezerwacie przyrody, ale wcale tak nie jest. Jest dyrektorem klubu golfowego Baltusrol w Springfield, stan Nowy Jork. Właścicieli pól golfowych oskarża się, że używają mnóstwo pestycydów i marnują mnóstwo wody. Ale klub Baltusrol należy do grupy 516 pól golfowych w Stanach Zjednoczonych (co stanowi 4% całkowitej liczby w kraju), które uzyskały certyfikat "rezerwatu Audubon", przyznawany przez organizację Audubon International. Spełnienie warunków przyznania certyfikatu wymaga trzech lat zabiegów - mówi Joellen Zeh, zarządzająca programem organizacji tych rezerwatów. Należy przekształcić około 9 hektarów trawnika na obrzeżach pola na siedlisko dla zwierząt - ,,Tych 9 hektarów nie trzeba codziennie czy co tydzień podlewać, odwadniać, nawozić lub kosić" - wyjaśnia.
Z badania przeprowadzonego kilka lat temu wynika, że 82% pól golfowych, które zorganizowały rezerwaty, zmniejszyło zużycie pestycydów, a 92% używa środków o łagodniejszym działaniu. Równocześnie 99% kierowników pól golfowych twierdzi, że warunki dla grających nie pogorszyły się, a często wręcz polepszyły. Teraz, gdy Kuhn słyszy zażalenie, że koło dołka numer siedem rośnie jakiś chwast czy oset, pokazuje graczowi dzwońce siedzące na łodydze i wydziobujące ziarenka. Gracz z reguły daje się nawrócić.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę