aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Recykling – moda czy konieczność?

11 września 2002

Jednym z problemów poruszonych na targach Taropak 2002  była sprawa recyklingu odpadów w świetle dyrektyw unijnych i ustaw: "O opakowaniach i odpadach opakowaniowych" oraz "O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarki niektórych odpadów oraz opłacie produktowej i depozytowej". 

Recykling odpadów –  moda czy racjonalna konieczność? To główny temat seminarium pt."Opakowania a ekologia – współpraca przemysłu z samorządami". Organizatorami seminarium są firma Abrys i Międzynarodowe Targi Poznańskie. 

Pierwszy Portal Rolny rozmawiał z dr Włodzimierzem Urbaniakiem z Wydziału Chemii UAM w Poznaniu, wieloletnim praktykiem w dziedzinie zagospodarowania odpadów. Jest on pomysłodawcą i konsultantem wielu projektów jak również współpracownikiem miesięczników: "Przegląd komunalny" i "Recykling". 

Sprawa wymogów unijnych w zakresie recyklingu wywołała sporą i nie zawsze zgodną dyskusję. Czy według pana recykling odpadów wobec naszego przyszłego wejścia do Unii jest modą czy koniecznością ?

Podczas konferencji mówiłem o tym, że właściwie przez jakiś czas recykling był modą, której wszyscy się poddawali. Wiele dużych firm prowadziło recykling, aby poprawić swój wizerunek na rynku. Żaden przepis ich do tego formalnie nie zmuszał, uważali, że tak trzeba. Inni uważali, że to są zbędne koszty. Od stycznia tego roku stało się to obowiązkiem, przy czym obowiązkiem dla wielu firm kosztownym. Ustawa o "O obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarki niektórych odpadów oraz opłacie produktowej i depozytowej" nakłada na przedsiębiorców obowiązek odzysku i recyklingu. Jeżeli tego obowiązku się nie wykona, płaci się za to bardzo duże kary. Dla gmin jest to także obowiązek ustawowy, tak jak uczestnictwo w organizacji systemu selektywnej zbiórki. Im prędzej zrozumiemy tę konieczność, tym prędzej będziemy mieli z tego korzyści. I to wszyscy: zarówno firmy, jak i samorządy. Także przeciętny obywatel powinien zdać sobie z tego sprawę, ponieważ będzie płacił mniej za odpady.

Dziękuję za wypowiedź.

Rozmawiała Marta Kalinowska


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę