aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Rolnictwo intensywne - to więcej drzew

22 października 2009
Tereny zajęte przez rolnictwo intensywne porasta zaskakująco duża liczba drzew, nie uwzględnianych dotąd na mapach zalesienia. O badaniach, które to wykazały, informuje internetowa strona "New Scientist".

Rolnictwo intensywne jest systemem masowej produkcji żywności rozpowszechnionym przede wszystkim w krajach rozwiniętych. Maksymalny zysk osiąga się w nim dzięki wykorzystaniu wydajnych maszyn, technik uprawy i hodowli, nawozów i środków ochrony roślin. Rolnictwo intensywne ma wielu przeciwników - m.in. dlatego, że niektóre ze stosowanych w nim technik przyczyniają się do skażenia środowiska lub do przekształcania go na wielką skalę.
Analizy przeprowadzone przez ekspertów z World Agroforestry Centre w Nairobi wykazały jednak ostatnio, że często im bardziej intensywne jest rolnictwo, tym więcej drzew znajduje się na zajętych przez nie terenach. Chodzi o drzewa uprawiane ze względu na owoce, substancje lecznicze, pasze, jako osłona innych upraw od wiatru albo źródło energii.
Analiza zdjęć satelitarnych wykazała, że niemal połowa ziemi uprawnej na świecie jest zadrzewiona w dużym stopniu, a większości tych drzew nie naniesiono dotąd na mapy.
Z 22 mln km2 ziemi, jaką uprawia się na świecie, około połowę w co najmniej 10 procentach porastają drzewa. Około 7 proc. ziemi zaklasyfikowanej jako rolna na ponad połowie porastają drzewa - poinformowano podczas światowego kongresu w Nairobi, poświęconego tematyce rolno-leśniczej. Nawet w gęsto zaludnionych częściach świata, np. Azji południowo-wschodniej, ponad jedną trzecią ziemi uprawnej porastają zwykle drzewa - podkreślił autor badania, Robert Zomer.
Przyznał on, że co prawda osoby pozyskujące ziemię pod uprawy faktycznie masowo wycinają drzewa, to jednak w miarę rozwoju systemu intensywnych upraw, sadzi się coraz więcej pożytecznych gatunków drzew.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę