Rośnie rynek produktów ekologicznych

15 czerwca 2009
Kraje Europy Środkowej i Wschodniej zyskują coraz większe znaczenie w dostawach surowców naturalnych, czy też w ofercie wysokojakościowych produktów ekologicznych. Stają się one także rynkiem zbytu dla produktów ekologicznych.
Np.: w Polsce trwa ciągły rozwój rolnictwa ekologicznego. W ubiegłym roku w naszym kraju odnotowano m.in. 50% wzrost powierzchni upraw ekologicznych oraz 40% wzrost liczby przetwórców. O zagadnieniach dotyczących handlu i przetwarzania produktów ekologicznych rozmawiano pod koniec maja podczas IV Organic Marketing Forum w Warszawie. W spotkaniu udział wzięło około 380 przedstawicieli z około 30 krajów, aż 10% stanowili uczestnicy z krajów rosyjskojęzycznych, gdzie powstaje coraz więcej inicjatyw mających na celu tworzenie regionalnego rynku ekologicznego. W trakcie dwudniowej imprezy odbyło się szereg prezentacji. Największą popularnością cieszyły się prelekcje dotyczące zmiany oczekiwań konsumentów oraz rozwoju rynku produktów ekologicznych w Rosji, Rumunii i Chorwacji. Poza tym aż 60 firm prezentowało swoje wyroby.
Po raz drugi przyznano nagrody w konkursie na najlepszy produkt ekologiczny ,,Best of Organic 2009". Pierwsze miejsce przyznano firmie Jantoń S.A. za wino ,,Aronica"; drugie miejsce przypadło niemieckiej firmie Naturata AG, a trzecie - polskiemu producentowi serów smażonych Frąckowiak Sp.J.
Istotnym punktem spotkania była ,,Warszawska deklaracja w sprawie moratorium GMO", która została przyjęta przez uczestników forum w obecności i przy wsparciu polskiego wiceministra rolnictwa Artura Ławniczaka. Uczestnicy nawoływali też europejskie rządy i przedsiębiorstwa do autoryzacji i powstrzymania stosowania genetycznie modyfikowanych roślin w rolnictwie.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę