Rozmowy polsko-nowozelandzkie

5 czerwca 2015
Podsekretarz stanu Zofia Szalczyk spotkała się dziś z ministrem rolnictwa Nowej Zelandii Nathanem Guy’em. Minister Guy poinformował, że w ostatnim okresie stosunki polsko-nowozelandzkie bardzo się rozwinęły, czego przejawem jest duża liczba wizyt i spotkań wysokiego szczebla między przedstawicielami władz obu krajów.

Ministrowie zgodzili się, że wyzwaniem dla producentów żywności obu krajów jest dynamiczny wzrost ludności na świecie i związany z tym wzrost popytu na żywność. Podsekretarz stanu Zofia Szalczyk podkreśliła, że polski sektor rolno-spożywczy jest na te wyzwania przygotowany. Polska żywność spełnia najwyższe standardy międzynarodowe w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Ponadto, w porównaniu z innymi krajami UE, polska żywność cechuje się niskim użyciem pestycydów i nawozów w produkcji, co nadaje jej wysoką jakość i wyjątkowe walory smakowe. 

Minister Nathan Guy stwierdził, że widzi możliwości współpracy Polski  i Nowej Zelandii w obszarze rolnictwa, przede wszystkim z racji komplementarnej sezonowości produkcji rolnej w obu krajach.

Gospodyni dzisiejszych rozmów poinformowała, że dla strony polskiej szczególnie interesujące są  doświadczenia nowozelandzkie w zakresie rozwoju sektora mleczarskiego i infrastruktury eksportowej produktów mleczarskich, przede wszystkim funkcjonowanie nowozelandzkiej platformy handlowej Global Dairy Trade.

Obie strony zgodziły się, że w tym zakresie istnieje duży potencjał do współpracy naszych krajów.

Mimo nie wysokiej skali wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi między Polską i Nową Zelandią, obie strony odnotowały utrzymującą się, rosnąca dynamikę obrotów oraz wyraziły nadzieję na jej wzrost w kolejnych latach.

Odnośnie możliwości rozpoczęcia negocjacji umowy SWH między UE a Nową Zelandią, podsekretarz stanu Zofia Szalczyk stwierdziła, że przed podjęciem decyzji o ich rozpoczęciu, Państwa Członkowskie UE muszą być pewne, że umowa o wolnym handlu przyniesie korzyści obu stronom, w tym również w sektorze rolnictwa.

Minister Guy wyraził nadzieję na możliwie szybki postęp w tym zakresie.

Podczas spotkania minister Zofia Szalczyk omówiła z ministrem Guyem również kwestię emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie. W tym kontekście podkreślono zaangażowanie Polski we współpracę międzynarodową w ramach nowozelandzkiej inicjatywy Globalnego Stowarzyszenia na Rzecz Badań nad Gazami Cieplarnianymi w Rolnictwie (GRA), która ma na celu poszukiwanie sposobów zwiększenia produkcji rolno-spożywczej bez jednoczesnego zwiększania emisji gazów cieplarnianych.

Minister Guy podziękował Polsce za przystąpienie do inicjatywy GRA i przedstawił najnowsze osiągnięcia swojego kraju w tej dziedzinie.

Minister Szalczyk zapewniła, że strona polska zainteresowana jest rozwojem współpracy badawczej w ramach tej inicjatywy.


POWIĄZANE

- Festyn "Barwy lata, dary jesieni" i "Krajowe Dożynki Ekologiczne" w Przysieku ...

Jeśli mają się spełnić prognozy specjalistów EKO branży, mówiące o dojściu warto...

Trzy czwarte unijnych dopłat trafia obecnie do 20 proc. najbardziej uprzemysłowi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę