Rozmowy polsko-nowozelandzkie

5 czerwca 2015
Podsekretarz stanu Zofia Szalczyk spotkała się dziś z ministrem rolnictwa Nowej Zelandii Nathanem Guy’em. Minister Guy poinformował, że w ostatnim okresie stosunki polsko-nowozelandzkie bardzo się rozwinęły, czego przejawem jest duża liczba wizyt i spotkań wysokiego szczebla między przedstawicielami władz obu krajów.

Ministrowie zgodzili się, że wyzwaniem dla producentów żywności obu krajów jest dynamiczny wzrost ludności na świecie i związany z tym wzrost popytu na żywność. Podsekretarz stanu Zofia Szalczyk podkreśliła, że polski sektor rolno-spożywczy jest na te wyzwania przygotowany. Polska żywność spełnia najwyższe standardy międzynarodowe w zakresie jakości i bezpieczeństwa. Ponadto, w porównaniu z innymi krajami UE, polska żywność cechuje się niskim użyciem pestycydów i nawozów w produkcji, co nadaje jej wysoką jakość i wyjątkowe walory smakowe. 

Minister Nathan Guy stwierdził, że widzi możliwości współpracy Polski  i Nowej Zelandii w obszarze rolnictwa, przede wszystkim z racji komplementarnej sezonowości produkcji rolnej w obu krajach.

Gospodyni dzisiejszych rozmów poinformowała, że dla strony polskiej szczególnie interesujące są  doświadczenia nowozelandzkie w zakresie rozwoju sektora mleczarskiego i infrastruktury eksportowej produktów mleczarskich, przede wszystkim funkcjonowanie nowozelandzkiej platformy handlowej Global Dairy Trade.

Obie strony zgodziły się, że w tym zakresie istnieje duży potencjał do współpracy naszych krajów.

Mimo nie wysokiej skali wymiany handlowej towarami rolno-spożywczymi między Polską i Nową Zelandią, obie strony odnotowały utrzymującą się, rosnąca dynamikę obrotów oraz wyraziły nadzieję na jej wzrost w kolejnych latach.

Odnośnie możliwości rozpoczęcia negocjacji umowy SWH między UE a Nową Zelandią, podsekretarz stanu Zofia Szalczyk stwierdziła, że przed podjęciem decyzji o ich rozpoczęciu, Państwa Członkowskie UE muszą być pewne, że umowa o wolnym handlu przyniesie korzyści obu stronom, w tym również w sektorze rolnictwa.

Minister Guy wyraził nadzieję na możliwie szybki postęp w tym zakresie.

Podczas spotkania minister Zofia Szalczyk omówiła z ministrem Guyem również kwestię emisji gazów cieplarnianych w rolnictwie. W tym kontekście podkreślono zaangażowanie Polski we współpracę międzynarodową w ramach nowozelandzkiej inicjatywy Globalnego Stowarzyszenia na Rzecz Badań nad Gazami Cieplarnianymi w Rolnictwie (GRA), która ma na celu poszukiwanie sposobów zwiększenia produkcji rolno-spożywczej bez jednoczesnego zwiększania emisji gazów cieplarnianych.

Minister Guy podziękował Polsce za przystąpienie do inicjatywy GRA i przedstawił najnowsze osiągnięcia swojego kraju w tej dziedzinie.

Minister Szalczyk zapewniła, że strona polska zainteresowana jest rozwojem współpracy badawczej w ramach tej inicjatywy.


POWIĄZANE

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...

Czy można prowadzić wydajną produkcję zwierzęcą w sposób zrównoważony i z korzyś...

21 października obchodzimy Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Z tej okazji podzięko...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę