Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Ruszyła nowa biogazownia rolnicza na Pomorzu

20 kwietnia 2009
Przechlewo, 15 kwietnia 2009 r: Dzisiaj w miejscowości Koczała, w województwie pomorskim, odbyło się uroczyste otwarcie nowej biogazowni rolniczej. W uroczystości wzięli udział miedzy innymi Ambasador Królestwa Danii w Polsce Hans Michael Kofoed-Hansen oraz Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Kazimierz Plocke.

Poldanor S.A., największy w Polsce producent trzody chlewnej, jest jedynym przedsiębiorstwem, które obecnie eksploatuje biogazownie rolnicze w naszym kraju. Nowo uruchomiona biogazownia w Koczale jest czwartą inwestycją tej spółki. Pierwsza biogazownia Poldanoru została wybudowana w roku 2005 w Pawłówku, a kolejne powstały w Płaszczycy i Kujankach, wszystkie na terenie województwa pomorskiego.

Nowa biogazownia rolnicza w Koczale została wyposażona w dwa silniki gazowe o łącznej mocy 2,1 MWe. Energia elektryczna produkowana jest tutaj z odchodów zwierzęcych (gnojowicy) oraz z kiszonki z kukurydzy w ilości odpowiadającej średniemu zapotrzebowaniu energetycznemu dla około 5000 gospodarstw domowych.

 Energia z elektrowni w Koczale zostanie przede wszystkim zużyta na zaspokojenie energetycznych potrzeb pobliskiej fermy trzody chlewnej oraz wytwórni pasz, natomiast nadwyżka będzie sprzedawana do sieci. Jednocześnie w biogazowni jest wytwarzana energia cieplna, którą spółka wykorzystuje na potrzeby technologiczne biogazowni oraz do ogrzewania własnych budynków produkcyjnych.

„Otwierając kolejną naszą biogazownię rolniczą udowadniamy, że duże i efektywne przedsiębiorstwa rolne mogą i powinny stanowić ważną część polskiego rolnictwa. Realizując nasze inwestycje pokazujemy również, że duże gospodarstwa mogą funkcjonować w sposób wpisujący się w zasady zrównoważonego rolnictwa poprzez dbałość o środowisko i rozwój źródeł energii odnawialnej” – powiedział Grzegorz Brodziak, Prezes Zarządu Poldanor S.A.

Spółka Poldanor planuje w najbliższych trzech latach budowę kolejnych dziewięciu biogazowni. Inwestycje te realizowane będą w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. Łączna moc wszystkich istniejących i zaplanowanych instalacji biogazowych firmy wyniesie docelowo ok. 13 MWe. one wyprodukowana w tych zakładach energia elektryczna odpowiadająca będzie zapotrzebowaniu energetycznemu dla około 35-40 tysięcy gospodarstw domowych.

„Poldanor jest znakomitym przykładem łączenia polskich i duńskich doświadczeń w biznesie. Firmy duńskie zawsze przywiązywały dużą wagę nie tylko do ochrony środowiska, ale też do kwestii zarządzania zasobami ludzkimi oraz do społecznej odpowiedzialności biznesu. Takie właśnie założenia realizuje firma Poldanor od 15 lat działalności w Polsce” – powiedział Ambasador Królestwa Danii w Polsce, Hans Michel Kofoed-Hansen.

Obecny również na uroczystości Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa, Kazimierz Plocke powiedział: „Cieszy mnie, że Poldanor otwiera kolejną biogazowanię. W maju zostanie ukończony rządowy program budowy biogazowi w Polsce i korzystając z tej okazji, chciałbym podziękować przedstawicielom Poldanoru za ich społeczny wkład i pomoc w pracach nad tym projektem”.

Sprawy biogazowni rolniczych jako źródeł energii odnawialnej drugiej generacji traktowane są priorytetowo zarówno w polityce Unii Europejskiej, jak i przez obecny rząd w Polsce. Działalność zakładów produkujących czystą energię jest przyjazna środowisku, a przede wszystkim przyczynia się do redukcji efektu cieplarnianego oraz pozwala na zdywersyfikowanie źródeł zaopatrzenia w energię, zmniejszając przy tym konieczność wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energetycznych.

Podstawowe dane techniczne biogazowni w Koczale:
• wsad gnojowizny: 56 tys. ton/rok
• wsad kiszonki kukurydzianej: 25 tys. ton/rok
• wsad gliceryny: 10 tys. ton/rok
• łączna pojemność komór fermentacyjnych: 9 300m3   
• dwa moduły prądowo-cieplne o mocy elektrycznej 2126 kW
• kocioł gazowy o mocy cieplnej 1900 kW

• roczna produkcja biogazowni
               - biogaz ok. 7 mln 800 tys. m3
               - energia elektryczna ok. 18 mln kWh/rok
              - energia cieplna ok. 19,5 mln kWh/rok


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę