Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

Środki nie przepadną

22 lipca 2002

Minister środowiska Stanisław Żelichowski zapewnił, że fundusze na inwestycje w ochronie środowiska w ramach pomocy Unii Europejskiej są wykorzystywane i nie ma zagrożenia ich utraty.

Na konferencji prasowej minister Żelichowski wymienił pięć miast, które w ostatnich dniach otrzymały poparcie komisji zatwierdzającej projekty inwestycyjne. Są to: Elbląg, Opole, Jelenia Góra, Lublin i Włocławek. Środki z unijnego funduszu ochrony środowiska ISPA są przeznaczone na modernizację wodociągów, kanalizacji ściekowej i oczyszczalnie ścieków lub gospodarkę odpadami (budowa składowisk odpadów i systemów ich zbiórki).

Za wyjątkiem województwa lubuskiego i świętokrzyskiego, wszystkie pozostałe otrzymały akceptację do przedstawionych projektów. W roku 2000 do realizacji zaakceptowano 10 projektów, w roku 2001 - 11, w roku 2002 - 5 (właśnie dostały zgodę). Ponadto do Brukseli przekazano jeszcze trzy projekty, a pięć następnych - ze Szczecina, Mielca, Częstochowy, Radomia i Wałbrzycha - znajduje się w fazie przygotowawczej.

Żelichowski podkreślił, że w ubiegłych latach Polska otrzymywała środki nawet przekraczające limity przewidziane dla naszego kraju. Ponieważ środki z unijnego funduszu ISPA są przyznawane do 2006 r., ale będą mogły być udzielane tylko do momentu integracji Polski z UE, resort pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na przeniesienie pozostałych środków do osobnego wydatkowania lub powiększenia puli środków po przystąpieniu naszego kraju do wspólnoty.

Wierzymy, że resort osiągnie założony cel.


POWIĄZANE

Nadchodzi nowa era transformacji WPR oraz łańcucha żywnościowego w Unii Europejs...

Sektor rolnictwa ekologicznego nieustannie się powiększa - areał przeznaczony po...

10 marca została opublikowana nowelizacja rozporządzenia dotycząca działania Rol...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę