Środki nie przepadną

22 lipca 2002

Minister środowiska Stanisław Żelichowski zapewnił, że fundusze na inwestycje w ochronie środowiska w ramach pomocy Unii Europejskiej są wykorzystywane i nie ma zagrożenia ich utraty.

Na konferencji prasowej minister Żelichowski wymienił pięć miast, które w ostatnich dniach otrzymały poparcie komisji zatwierdzającej projekty inwestycyjne. Są to: Elbląg, Opole, Jelenia Góra, Lublin i Włocławek. Środki z unijnego funduszu ochrony środowiska ISPA są przeznaczone na modernizację wodociągów, kanalizacji ściekowej i oczyszczalnie ścieków lub gospodarkę odpadami (budowa składowisk odpadów i systemów ich zbiórki).

Za wyjątkiem województwa lubuskiego i świętokrzyskiego, wszystkie pozostałe otrzymały akceptację do przedstawionych projektów. W roku 2000 do realizacji zaakceptowano 10 projektów, w roku 2001 - 11, w roku 2002 - 5 (właśnie dostały zgodę). Ponadto do Brukseli przekazano jeszcze trzy projekty, a pięć następnych - ze Szczecina, Mielca, Częstochowy, Radomia i Wałbrzycha - znajduje się w fazie przygotowawczej.

Żelichowski podkreślił, że w ubiegłych latach Polska otrzymywała środki nawet przekraczające limity przewidziane dla naszego kraju. Ponieważ środki z unijnego funduszu ISPA są przyznawane do 2006 r., ale będą mogły być udzielane tylko do momentu integracji Polski z UE, resort pracuje nad rozwiązaniami pozwalającymi na przeniesienie pozostałych środków do osobnego wydatkowania lub powiększenia puli środków po przystąpieniu naszego kraju do wspólnoty.

Wierzymy, że resort osiągnie założony cel.


POWIĄZANE

W reakcji na ogłoszoną 12 czerwca w Luksemburgu decyzję ministrów rolnictwa UE w...

W środę zaczyna obowiązywać nowy system certyfikacji elektronicznej, który ma po...

Rośnie sektor polskiej żywności ekologicznej. Szacuje się, że w tym roku jego wa...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum
Jestesmy w spolecznosciach:

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Zgłoś uwagę