Targi_china_210519-750

Szansa dla ekspertów

30 marca 2004

Śląsk należy do regionów, gdzie prowadzi się bardzo dużo inwestycji ekologicznych, w tym również w oparciu o środki pomocowe z Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że wiele firm i instytucji usiłuje znaleźć fachowców, którzy w wiarygodny sposób mogliby wydać opinię o przedsięwzięciach gospodarczych mających wpływ na środowisko naturalne.

Każda inwestycja, która ma być dofinansowana ze środków unijnych, musi posiadać opinię specjalisty. Dlatego też Rada Polskiej Izby Ekologii (PIE) podjęła decyzję o stworzeniu własnej listy ekspertów. - Celem stworzenia grupy ekspertów działających przy PIE była chęć ułatwienia i skrócenia drogi przedsiębiorcom oraz samorządowcom starającym się o dofinansowanie swoich inwestycji z funduszy Unii Europejskiej - mówi senator Adam Graczyński, Przewodniczący Rady Izby PIE. - Każda firma czy urząd może teraz zwrócić się do biura Izby, przedstawić swój problem i otrzymać pomoc, bez konieczności długotrwałych poszukiwań i zbędnych komplikacji.

Dzisiaj Polska Izba Ekologii współpracuje już z 84 ekspertami. Docelowo ma być ich kilkuset. - Już w tej chwili zapotrzebowanie na fachową opinię jest bardzo duże, a wzrośnie jeszcze bardziej po wstąpieniu Polski do struktur unijnych - twierdzi Adam Graczyński.

W przyszłości planuje się powiązanie własnego systemu powoływania ekspertów z podobnymi systemami krajowymi i zagranicznymi.

Trwa czwarta tura przyjmowania zgłoszeń kandydatów na ekspertów Polskiej Izby Ekologii. Lista kategorii została poszerzona w stosunku do ubiegłych edycji. Obecnie Izba przyjmuje kandydatury na ekspertów w następujących kategoriach:
- gospodarka wodno-ściekowa,
- ochrona powietrza,
- ochrona przed hałasem,
- gospodarka odpadami,
- ochrona przyrody,
- postępowanie w sprawie ocen oddziaływania na środowisko,
- prawo ochrony środowiska,
- zarządzanie projektami,
- inżynieria finansowa.

Wnioski można składać do 30 kwietnia 2004 r. Wszystkich zainteresowani proszeni są o kontakt: Polska Izba Ekologii, ul. Warszawska 3, 40-009 Katowice, tel/fax: (032) 253 51 55, tel. kom. 501 052 979, e-mail: pie@pie.pl. Na stronie internetowej pod adresem www.pie.pl można znaleźć wzór wniosku oraz regulamin powoływania i weryfikacji ekspertów PIE.


POWIĄZANE

Rolnictwo ekologiczne rozwija się we Francji bardzo wyraźnie. W 2018 r. pięć tys...

Zwycięzcami etapu krajowego konkursu Fundacji WWF Polska na Rolnika Roku regionu...

Blisko 400 przedstawicieli najważniejszych podmiotów skupionych wokół polskiego ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę