Biometan
a_bio-expo_ptak_750śniadanie_750

Szansa dla ekspertów

30 marca 2004

Śląsk należy do regionów, gdzie prowadzi się bardzo dużo inwestycji ekologicznych, w tym również w oparciu o środki pomocowe z Unii Europejskiej. Nic więc dziwnego, że wiele firm i instytucji usiłuje znaleźć fachowców, którzy w wiarygodny sposób mogliby wydać opinię o przedsięwzięciach gospodarczych mających wpływ na środowisko naturalne.

Każda inwestycja, która ma być dofinansowana ze środków unijnych, musi posiadać opinię specjalisty. Dlatego też Rada Polskiej Izby Ekologii (PIE) podjęła decyzję o stworzeniu własnej listy ekspertów. - Celem stworzenia grupy ekspertów działających przy PIE była chęć ułatwienia i skrócenia drogi przedsiębiorcom oraz samorządowcom starającym się o dofinansowanie swoich inwestycji z funduszy Unii Europejskiej - mówi senator Adam Graczyński, Przewodniczący Rady Izby PIE. - Każda firma czy urząd może teraz zwrócić się do biura Izby, przedstawić swój problem i otrzymać pomoc, bez konieczności długotrwałych poszukiwań i zbędnych komplikacji.

Dzisiaj Polska Izba Ekologii współpracuje już z 84 ekspertami. Docelowo ma być ich kilkuset. - Już w tej chwili zapotrzebowanie na fachową opinię jest bardzo duże, a wzrośnie jeszcze bardziej po wstąpieniu Polski do struktur unijnych - twierdzi Adam Graczyński.

W przyszłości planuje się powiązanie własnego systemu powoływania ekspertów z podobnymi systemami krajowymi i zagranicznymi.

Trwa czwarta tura przyjmowania zgłoszeń kandydatów na ekspertów Polskiej Izby Ekologii. Lista kategorii została poszerzona w stosunku do ubiegłych edycji. Obecnie Izba przyjmuje kandydatury na ekspertów w następujących kategoriach:
- gospodarka wodno-ściekowa,
- ochrona powietrza,
- ochrona przed hałasem,
- gospodarka odpadami,
- ochrona przyrody,
- postępowanie w sprawie ocen oddziaływania na środowisko,
- prawo ochrony środowiska,
- zarządzanie projektami,
- inżynieria finansowa.

Wnioski można składać do 30 kwietnia 2004 r. Wszystkich zainteresowani proszeni są o kontakt: Polska Izba Ekologii, ul. Warszawska 3, 40-009 Katowice, tel/fax: (032) 253 51 55, tel. kom. 501 052 979, e-mail: pie@pie.pl. Na stronie internetowej pod adresem www.pie.pl można znaleźć wzór wniosku oraz regulamin powoływania i weryfikacji ekspertów PIE.


POWIĄZANE

W handlu detalicznym ceny miodu utrzymują się na poziomie zbliżonym do ubiegłoro...

Polscy rolnicy mogą już skorzystać z “zielonych pożyczek” z oprocentowaniem 0 pr...

Tegoroczny sezon zbiorów w firmie „Herbapol-Lublin” S.A. zbliża się do finiszu, ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)śniadanie_750_2
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę