aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szopy pracze – jeszcze nie "zalegalizowane"

31 października 2002

Podbeskidzcy myśliwi długo nie wiedzieli, jakie zwierzęta zostawiają dziwne ślady w błocie. Teraz już wiedzą: to szopy pracze, w naturze żyjące w Ameryce Północnej. Na Podbeskidziu zadomowiły się już na dobre.

Zastawialiśmy się, któż to taki zostawia dziwne ślady w błocie. Sprawa wyjaśniła się dopiero wtedy, gdy zaczęliśmy te zwierzęta widywać – opowiada Michał Jordan, prezes Polskiego Związku Łowieckiego w Bielsku Białej. Sam widziałem już szopa pracza ze trzy razy – dodaje.

W ubiegłym roku jeden szop wpadł pod samochód w Kozach. Myśliwi mówią, że zwierzęta najchętniej wybierają sobie okolice, w których wśród pól i łąk rosną zagajniki. Nie wiedzą dokładnie, ile ich jest, ale nie są to pojedyncze sztuki. Szopy najprawdopodobniej rozmnażają się.

Robert Mysłajek ze Stowarzyszenia dla Natury "Wilk" wyjaśnia, że szopy pracze od paru lat pojawiają się na zachodzie Polski, między innymi w okolicach Szczecina. Były masowo hodowane jako zwierzęta futerkowe na fermach w Niemczech. Niektóre pouciekały i żyją na wolności. W Ameryce w naturze żyją na obszarach o podobnym klimacie do naszego i dlatego mogą rozmnażać się też u nas. Od jakiegoś czasu obserwujemy, że "nasze" jenoty wędrują do Niemiec, a stamtąd przychodzą do nas właśnie szopy pracze – tłumaczy Mysłajek.

W Niemczech, jak opowiada przyrodnik, nikogo już nie dziwi widok szopa grzebiącego w śmietniku. Zwierzęta żyją tam, podobnie jak u nas zdziczałe koty, w pobliżu skupisk ludzkich. Można się spodziewać, że wcześniej czy później ktoś na Podbeskidziu wyjdzie do ogródka i zastanie szopa pracza szperającego w kontenerze na śmieci – śmieje się Mysłajek.

Myśliwi i przyrodnicy obawiają się tylko, że szopy – smakosze jajek –  mogą dokonać spustoszenia wśród ptaków śpiewających. Póki co, formalnie szopów u nas nie ma. Pracze nie figurują bowiem ani w wykazie zwierząt chronionych, ani łownych. Podobnie było kiedyś z innym przybyszem – norką amerykańską. Ta została już jednak u nas "zalegalizowana".


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę