aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Szwedzkie korony dla ekologii

20 października 2003

W ramach VII edycji szwedzkiego programu DeoEast można już ubiegać się o dofinansowanie inwestycji proekologicznych. Dotychczas Szwecja przeznaczyła na programy demonstracyjne tzw. DemoEast 55 mln koron szwedzkich.

Dwustronna współpraca polsko--szwedzka w dziedzinie ochrony środowiska przewiduje dofinansowanie projektów inwestycyjnych, których celem jest zmniejszenie negatywnych wpływów na środowisko na terenie Polski. Pomoc finansowa przyznana w ramach programu DemoEast jest realizowana za pośrednictwem Szwedzkiej Agencji Międzynarodowej Współpracy i Rozwoju Sida. Głównym celem programu jest poprawa stanu środowiska w rejonie Morza Bałtyckiego, ma on umożliwić wykorzystywanie i testowanie szwedzkiego wyposażenia służącego ochronie środowiska. W ramach programu możliwe jest dofinansowanie na poziomie 50 proc. zakupu szwedzkich urządzeń przeznaczonych dla sektorów środowiska i energetyki. 

Wielkość finansowania przypadająca na indywidualny projekt mieści się w granicach od 100 tys. do 3 mln koron szwedzkich (SEK). Z funduszy DemoEast nie można finansować prac projektowych, badań, opłat celnych, podatków i opłat manipulacyjnych oraz czystych projektów informatycznych. Fundusze te przeznaczone są przed wszystkim na pokrywanie kosztów wyposażenia oraz ewentualnych programów szkoleniowych.

Szwedzkim wsparciem finansowym w ramach programu DemoEast objęte są także inne kraje regionu Morza Bałtyckiego (Estonia, Łotwa, Litwa, Ukraina oraz Rosja, z Petersburgiem, Moskwą i Karelią, a także powiaty archangielski, kaliningradzki, leningradzki, murmański, nowogrodzki i pskowski). Nabywcami szwedzkiego wyposażenia dofinansowanego z programu DemoEast mogą być jednostki administracji publicznej, instytucje, spółki i inne podmioty, które mają zarejestrowany adres i działalność zgodną z programem. 

Udział finansowy Sida może być przeznaczony jedynie na pokrycie kosztów wyposażenia wyprodukowanego i dostarczonego ze Szwecji. Wyposażenie to powinno być bardziej nowoczesne niż powszechnie stosowane urządzenia w państwie lub regionie nabywcy.

W ramach VII edycji programu DemoEast jednostki zainteresowane uzyskaniem szwedzkiego wsparcia powinny przesłać wypełniony „Wniosek o finansowanie projektu ze środków programu DemoEast” w języku polskim i angielskim do Departamentu Instrumentów Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska. Termin nadsyłania wypełnionych aplikacji Sida mija 6 lutego 2004 r.

Przesłane projekty są opiniowane w Ministerstwie Środowiska pod względem zgodności z wymaganiami programu DemoEast i priorytetami Polityki Ekologicznej Państwa. Po uzyskaniu pozytywnej opinii wysyłane są do Sida, gdzie zapada ostateczna decyzja o kwocie i warunkach dofinansowania projektu. Decyzje co do dofinansowania będą podejmowane w ciągu miesiąca od otrzymania wniosków przez Sida.

Wnioski o dofinansowanie oraz szczegółowe warunki i zasady finansowania inwestycji można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska www.mos.gov.pl/.


POWIĄZANE

Twierdzenia dotyczące ekologii: podwójne wysiłki weryfikacyjne mogą prowadzić do...

Wszyscy wszystkim składają życzenia. Oto kolejna dawka optymizmu i wspólnoty cel...

Herbatki funkcjonalne Zioła Mnicha – w trosce o zdrowie Chcąc zadbać o prawidłow...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę