Agrolok_280518

Szwedzkie korony dla ekologii

20 października 2003

W ramach VII edycji szwedzkiego programu DeoEast można już ubiegać się o dofinansowanie inwestycji proekologicznych. Dotychczas Szwecja przeznaczyła na programy demonstracyjne tzw. DemoEast 55 mln koron szwedzkich.

Dwustronna współpraca polsko--szwedzka w dziedzinie ochrony środowiska przewiduje dofinansowanie projektów inwestycyjnych, których celem jest zmniejszenie negatywnych wpływów na środowisko na terenie Polski. Pomoc finansowa przyznana w ramach programu DemoEast jest realizowana za pośrednictwem Szwedzkiej Agencji Międzynarodowej Współpracy i Rozwoju Sida. Głównym celem programu jest poprawa stanu środowiska w rejonie Morza Bałtyckiego, ma on umożliwić wykorzystywanie i testowanie szwedzkiego wyposażenia służącego ochronie środowiska. W ramach programu możliwe jest dofinansowanie na poziomie 50 proc. zakupu szwedzkich urządzeń przeznaczonych dla sektorów środowiska i energetyki. 

Wielkość finansowania przypadająca na indywidualny projekt mieści się w granicach od 100 tys. do 3 mln koron szwedzkich (SEK). Z funduszy DemoEast nie można finansować prac projektowych, badań, opłat celnych, podatków i opłat manipulacyjnych oraz czystych projektów informatycznych. Fundusze te przeznaczone są przed wszystkim na pokrywanie kosztów wyposażenia oraz ewentualnych programów szkoleniowych.

Szwedzkim wsparciem finansowym w ramach programu DemoEast objęte są także inne kraje regionu Morza Bałtyckiego (Estonia, Łotwa, Litwa, Ukraina oraz Rosja, z Petersburgiem, Moskwą i Karelią, a także powiaty archangielski, kaliningradzki, leningradzki, murmański, nowogrodzki i pskowski). Nabywcami szwedzkiego wyposażenia dofinansowanego z programu DemoEast mogą być jednostki administracji publicznej, instytucje, spółki i inne podmioty, które mają zarejestrowany adres i działalność zgodną z programem. 

Udział finansowy Sida może być przeznaczony jedynie na pokrycie kosztów wyposażenia wyprodukowanego i dostarczonego ze Szwecji. Wyposażenie to powinno być bardziej nowoczesne niż powszechnie stosowane urządzenia w państwie lub regionie nabywcy.

W ramach VII edycji programu DemoEast jednostki zainteresowane uzyskaniem szwedzkiego wsparcia powinny przesłać wypełniony „Wniosek o finansowanie projektu ze środków programu DemoEast” w języku polskim i angielskim do Departamentu Instrumentów Ochrony Środowiska w Ministerstwie Środowiska. Termin nadsyłania wypełnionych aplikacji Sida mija 6 lutego 2004 r.

Przesłane projekty są opiniowane w Ministerstwie Środowiska pod względem zgodności z wymaganiami programu DemoEast i priorytetami Polityki Ekologicznej Państwa. Po uzyskaniu pozytywnej opinii wysyłane są do Sida, gdzie zapada ostateczna decyzja o kwocie i warunkach dofinansowania projektu. Decyzje co do dofinansowania będą podejmowane w ciągu miesiąca od otrzymania wniosków przez Sida.

Wnioski o dofinansowanie oraz szczegółowe warunki i zasady finansowania inwestycji można znaleźć na stronach internetowych Ministerstwa Środowiska www.mos.gov.pl/.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę