W kieleckim MPK badania wykorzystania biopaliw

17 marca 2003

Centralne Laboratorium Naftowe, PKN Orlen SA i Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Kielcach zawarły porozumienie o współpracy w badaniach nad wykorzystaniem paliw z zawartością biokomponentów w silnikach miejskich autobusów.

Kieleckie badania obejmą ocenę stopnia zużycia silników oraz elementów układu zasilania, a także degradacji materiałów infrastruktury do składowania i dystrybucji paliw. Mają ponadto ujawnić różnice w przebiegu eksploatacji silników zasilanych biopaliwem a tradycyjnym paliwem, a także stopień skażenia powietrza składnikami spalin z nowych paliw – poinformował w piątek dyrektor biura ds. biopaliw PKN Orlen Andrzej Gmyrek. W jego ocenie to "pierwszy w Polsce na taką skalę" program pilotażowy dotyczący wykorzystania biopaliw. Jest zgodny z priorytetami badawczymi UE, toteż sfinansuje go Komitet Badań Naukowych.

Według dyrektora MPK w Kielcach Stanisława Nowaka, na wyselekcjonowanej grupie 12 autobusów "przetestowane zostanie tego roku 200 tys. litrów mieszanki paliwowej z większą zawartością biokomponentów".

"Opracowanie i wdrożenie technologicznych procedur wprowadzania estrów metylowych oleju rzepakowego do oleju napędowego w fazie jego produkcji wraz z kryteriami oceny degradacji materiałów w silnikach wysokoprężnych przygotował PKN Orlen"  – powiedział dyrektor Centralnego Laboratorium Naftowego Andrzej Kulczycki.

Testy eksploatacyjne kieleckich autobusów poprzedzone zostaną pracami badawczo-rozwojowymi w specjalistycznych pracowniach naukowych. Nadzór nad programem obejmie Centralne Laboratorium Naftowe, Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej i Instytut Transportu Samochodowego.

W przyjętym przez Komisję Europejską scenariuszu rozwoju wykorzystania paliw płynnych na Starym Kontynencie w odniesieniu do biopaliw zakłada się kilkuprocentowy rokrocznie wzrost ich udziału w zużyciu olejów napędowych i benzyn.

Pozytywne i negatywne skutki stosowania biopaliw w silnikach spalinowych badane są w różnych ośrodkach na świecie, jednak wyniki tych badań nie są udostępniane – poza kręgiem uczestników – ze względu na swą wartość handlową.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę