" "
Agrolok_280518

W Polsce rośnie liczba gospodarstw ekologicznych

22 września 2009
W Polsce co roku rośnie liczba gospodarstw ekologicznych. W 2008 roku było ich już ok. 15 tys., rok wcześniej - 12,1 tys. - informuje najnowszy raport Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.
Coraz więcej jest także firm zajmujących się przetwarzaniem żywności ekologicznej. W ubiegłym roku zarejestrowanych było 236 przetwórni ekologicznych, rok wcześniej - 206. Najwięcej firm przetwarza owoce i warzywa oraz zboża, najmniej - produkty mięsne oraz mleko.
Tylko 58 proc. gospodarstw ekologicznych ma jednak certyfikat. Zmiana sposobu produkcji - z tradycyjnego, przy użyciu nawozów i chemicznych środków ochrony roślin - na ekologiczny, trwa zazwyczaj ok. 2 lat. Dopiero po tym czasie producent może liczyć na oficjalne potwierdzenie, że wytwarzane produkty są ekologiczne. Certyfikat przyznają tzw. jednostki certyfikujące, tj. firmy zajmujące się nadzorem na produkcją. Jest ich w Polsce jedenaście.
Jak wynika z raportu, uprawy ekologiczne w naszym kraju zajmują ok. 315 tys. hektarów (w 2007 r. 187 tys. ha). Najwięcej jest gospodarstw do 20 ha - ponad 77 proc. Są jednak i takie, których areał przekracza 100 hektarów - w 2008 r. było ich prawie 300. Największe zainteresowanie rolnictwem ekologicznym jest w województwach: małopolskim, podkarpackim i lubelskim; najmniej - w woj. opolskim, śląskim i kujawsko-pomorskim.
Na tle innych krajów, Polska nie jest potentatem w produkcji ekologicznej, wyprzedza nas większość unijnych państw. W naszym kraju uprawy ekologiczne zajmują 1,9 proc. użytków rolnych, a np. w Austrii - 13,2 proc., na Łotwie - 9,8 proc., w Estonii - 8,9 proc. Za nami jest Bułgaria - 0,3 proc., Rumunia - 1 proc. oraz Irlandia - 1,1 proc.


POWIĄZANE

Kierownictwo resortu rolnictwa przyjęto we wtorek zaktualizowany Ramowy Plan Dzi...

Rolnictwo ekologiczne w Polsce zamiast spodziewanego dynamicznego rozwoju, od ki...

Przedstawiciele państw unijnych przyjęli we wtorek ostatecznie przepisy dotycząc...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę